Manavgatlı Çiftçilere Tarım Sigortası Anlatıldı

0
1130
Manavgatlı Çiftçilere Tarım Sigortası Anlatıldı

Manavgat Ziraat Odası tarafından üreticiler Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) hakkında bilgi verildi.

Manavgatlı Çiftçilere Tarım Sigortası Anlatıldı

Manavat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Otogar Toplantı Salonu’ndaki yapılan toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Birol Tuncel, TARSİM Antalya Bölge Müdürü Yaşar Bişgin, Manavgat Süt Üreticileri Birliği Başkanı Bilal Ay, diğer yetkililer ve çiftçiler katıldı.

TARSİM Antalya Bölge Müdürü Yaşar Bişgin, devlet destekli tarım sigortalarının 2006 yılının ikinci yarısında kurulduğunu, amacının doğal afetlerde çiftçilerin zararının kısmen de olsa karşılamak olduğunu söyledi.

Bugüne kadar TARSİM kanalıyla üreticilere toplam 539 milyon lira hasar ödemesi yapıldığını anlatan Bişgin, “2011 yılında Türkiye genelinde yaptığımız toplam hasar ödemesi 259 milyon, Antalya’da yaptığımız ödeme ise 11 milyon lira” dedi.

Manavgat’ta 2011 yılında 463 poliçe kesildiğini ifade eden Yaşar Bişgin,

“463 poliçeye karşılık 2011 yılında üreticiye yaklaşık 1 milyon lira hasar ödemesi yaptık. TARSİM olarak üreticiden topladığımız primleri üreticiye veriyoruz” diye konuştu.

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin de üreticilerin düzenlenen toplantılara yeterince ilgi göstermemesinden yakındı. Metin, “Demek ki kendimizi tam olarak ifade edemiyoruz” dedi.

– Antalya – (AA)

Bir Cevap Yazın