Mandalinalar ağaçta kaldı

0
901
Mandalinalar-agacta-kaldi

TÜRKİYE mandalina üretiminde kalite ve rekolte açısından önde gelen illerden Balıkesir’de üreticiler, yeterli pazar bulamamaktan dolayı kötü günler geçiriyor.

Edremit Ziraat Odası Genel Sekreteri Yılmaz Diker, Balıkesir’in Edremit İlçesi’nde yaklaşık 240, Havran’da 140, Burhaniye’de 150 ve Ayvalık ilçelerinde ise yaklaşık 250 bin olmak üzere bölgede 780 bin mandalina ağacı bulunduğunu söyledi. Ancak, son 5 yıldır yaşanan pazar sıkıntısı nedeniyle ağaç sayısının da düşüş göstermeye başladığını belirten Diker, ürünü para etmeyen üreticinin mandalinanın yerine zeytin ve diğer ürün çeşitlerine yöneldiğine dikkati çekti. Yöredeki madaline ağacı sayısının 500 bine kadar düştüğünü tahmin ettiklerini belirten Diker, “Bu sayı her geçen yıl daha da düşüyor” dedi.

Mandalinada geçen yıl rekoltenin 10 bin ton dolayında gerçekleştiğini de ifade eden Diker şunları söyledi:
“Ürünün para etmemesi nedeniyle üreticinin ağaç bakımı yapmadı. Bu nedenle rekolte bu yıl 6 bin tona kadar düştü. Bölgede üretilen 6 bin ton mandalinanın sadece üçte biri hasat edilirken, kalan 4 bin ton ürünün ağaçta çürümeye terk edildi. Bu yıl üretici değil aracılar para kazandı. Ağaçtan 30 kuruşa alınan ürün pazarda ve markette 4 kat artıyor. Son 5 yıldan bu girdi maliyetinin sürekli artmasına karşın üretici, 30 kuruşa mandalina satıyor. 30 kuruş ürünün toplanmasına bile yetmiyor. Durum içler acısı.”

Havranlı mandalina üreticisi Emre Ergamalıoğlu, sorunun temel nedeninin plansız üretim olduğunu ileri sürüp, Akdeniz ve Ege’de pamuktan kaçan üreticinin narenciyeye yöneldiğini kaydetti. Bu bölgelerde yaşanan üretim artışının iç pazarda fiyatı son 5-6 yıldan bu yana 30 kuruşa sabitlediğini vurgulayan Ergamalıoğlu, “Mandalina para etmeyince de üretici mandalinayı ağaçta bırakmaya başladı. Birçok arkadaşımız topladığı ürünleri çevre il ve ilçelerde satmaya çalıştı ama başarılı olamayınca denize döktü. Birçok üreticimiz de kesim parası bile karşılamayan fiyat karşısında ürünü tarlada bıraktı. Emeklerimize yazık” dedi.

haber46
Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? #tarimsalhaber,#tarimhaber,#tarimhaberleri,#tarimsaldesteklemeler,#hayvansalvebitkiselüretim ve daha fazlası için www.etarim.net
Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz
https://www.facebook.com/pages/ETARIMNET-Tar%C4%B1m-%C4%B0nternette/191827587529430
twitter :https://twitter.com/tarimhaberleri

Bir Cevap Yazın