Manisa’da Çiftçiye rekor hibe desteği

0
859
Denizli tarımı hibe destekleriyle büyüyor

Tarıma dayalı yatırımları artırmak için çiftçiye rekor oranda hibe desteği yapıldı. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında tarımsal yatırım için sunulan 54 projeden 39’u hibe desteğinden yararlanmaya hak kazandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kırsal kalkınma için harekete geçti; 2013 yılında yatırımcıkara rekor düzeyde hibe desteği sağladı.Projenin 7.Etabında hibe alacak projeler de belli oldu. Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne sunulan 54 projeden 39’u hibe almaya hak kazandı. Projelerin toplam maliyeti ise 10 milyon 642 bin Lira olarak hesaplandı.

Projeleri onaylanan yatırımcılar ile sözleşme imzalayan Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi projeler hakkında bilgi verdi. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının 2006 günümüze kadar devam ettiğini belirten Çebi, destekleme programının 2012 sonuna kadar 6 etap halinde ve 110 projeyle gerçekleştiğinin altını çizdi.

Kabul gören projeler sayesinde Manisa ‘da üretilen ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması için yeni tesisler kurulacak. Bu tesisler teknoloji yenileme ve kapasite artırımına yönelik olacak ve yeni kurulacak tesisler yaklaşık 400 kişiye de ekmek kapısı açacak.

Manisa genelinde şu ana kadar 26 yatırımcı ile sözleşme imzalandı. Salihli Organize Sanayi Bölgesine meyve – sebze paketleme ve depolama tesisi kurarak yatırım yapacak olan Form Narenciye İşletmeleri Tic. Ltd. Şti. Yetkilisi Semih Marangozoğlu da o yatırımcılardan biri. Hibe desteğinden yararlanan Marangozoğlu, yatırımlar sonucunda istahdamınve ihracatın daha da artacağını söyledi.

haber365

Bir Cevap Yazın