Manisa’da köylüler çam ağaçları için nöbet tutuyor

0
719
Manisa'da köylüler çam ağaçları için nöbet tutuyor

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde köylüler arıtma tesisi projesi için sökülmek istenen çam ağaçlarını korumak için nöbet tutmaya başladı.

Manisa-Yunusemre’de bulunan Akgedik mahallesinde inşa edilen TOKİ konutları için arıtma tesisi yapılması amacıyla çam ağaçlarının sökülmeye başlaması mahalle sakinlerinin tepkisine yol açtı. 10 yıllık çam ağaçlarının sökülmesini istemeyen Akgedik köylüleri ağaçların altında nöbet tutuyor.

Kazı çalışması başlatılmıştı

Dün sabah saatlerinde arazide kepçelerle kazı çalışması yapmak için gelen belediye ekiplerine tepki gösteren 200 kişi, çam ağaçlarının sökülmesine engel olmak istedi. Kadın ve çocukların çoğunluğu oluşturduğu grup ile bölgeye çağırılan güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşanırken 4 kişi de gözaltına alındı.

Ağaçları yeniden dikeceğiz

İlerleyen saatlerde ağaçların altında nöbet tutmaya başlayan Akgedik köylüleri, alanda arıtma tesisi istemediklerini, sökülen ağaçları ise yeniden dikeceklerini dile getirdi. Nöbet tutan mahallelilerden Fatma Baykarlar, “İstedikleri kadar uğraşsınlar, burayı vermeyiz” diye konuştu.

Manisa'da köylüler çam ağaçları için nöbet tutuyor

Projenin iptali istendi

Arıtma tesisi projesinin iptali için Manisa İdari Mahkemesi’ne başvurduklarını söyleyen Akgedik mahallesi muhtarı Mehmet Ali Baykarlar ise mahkemenin kararının önümüzdeki günlerde açıklamasını beklediklerini söyledi.

Bir Cevap Yazın