Manisa’da Zeytincilik Hızla Gelişiyor

0
717
Manisada-Zeytincilik-Hizla-Gelisiyor

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Manisa İl Gıda ve Tarım Müdürü Hasan Çebi ile birlikte Salihli ve Köprübaşı ilçelerinde bulunan zeytinlikleri ziyaret ederek gerekli incelemelerde bulundu.

Ziyaret ve incelemelerden sonra açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş Salihli ve Köprübaşı bölgesinin zeytin yetiştiriciliği yönünden oldukça elverişli bölgeler olduğunu ifade etti. Yurttaş; “Özellikle Demirköprü Baraj gölü ve Gölmarmara Gölü’nün bölgenin iklimi ve zeytin üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu iki ilçemizde 5-6 milyon zeytin ağacı bulunmaktadır. Bu ağaçların çoğunluğu genç ve yetişmekte olan ağaçlardır. Ağaçlar ekseriyetle 2-3 yaşında olmasına rağmen verim vermeye başlamış. Üreticilerin memnun olduğunu da gördük. Türkiye’de toplam 162,5 Milyon zeytin ağacı vardır. Bu zeytinlerin 20 Milyonu Manisa il sınırları içerisinde yetişiyor. Manisa’da yetişen zeytinin ise 12 Milyonu Akhisar ilçemizde geri kalan zeytin ağaçlarımız da diğer ilçelerimizde yetişmekte. Bu ilçelerimizin içerisinde özellikle Salihli, Köprübaşı, son yıllarda zeytin varlığını arttıran ilçelerimizin başında gelmekte” dedi.

Advertisement

Yurttaş; “Biz üreticimizin, çiftçimizin her zaman yanındayız. Bilinçli tarım yapıldığı zaman ihracat arttırıldığı takdirde Manisa’nın tarımsal girdileri daha da artacaktır. Bu artış hem Manisa için olumlu bir istihdam kaynağı olacak hem de ihracatta Manisa daha da arzu edilen seviyeye gelecektir” dedi.

haber46

Bir Cevap Yazın