”Mantar” deyip geçmeyin

0
1091
''Mantar'' deyip geçmeyin

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) oluşturulan araştırma grubu, şapkalı mantarların diyabet, alkol kullanımına bağlı karaciğer hasarı ve yüksek kolesterol seviyesi üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğunu tespit etti.

ESOGÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Yamaç, doğal maddelerin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılması prensibinden yararlanarak yola çıktıklarını kaydetti.

Türkiye’de çok yaygın olmamasına rağmen Uzakdoğu ülkelerinde şapkalı mantarların çeşitli hastalıkların tedavisinde yaygın biçimde kullanıldığını ifade eden Doç. Dr. Yamaç, ülkemizde bu konuda yapılan çok fazla çalışma olmadığını belirtti.

Doç. Dr. Yamaç, çalışma ekibinin ilk olarak diyabet hastalığında destekleyici tedavi yöntemi olarak çeşitli şapkalı mantarların kullanılabilirliliğini araştırdığını vurguladı.

Yenebilir mantarlardan bazılarının, antidiyabetik aktiviteye sahip olduğunu belirlediklerini anlatan Doç. Dr. Yamaç, kandaki glikoz artışının, vücuttaki çeşitli doku ve organlarda ciddi zararlara neden olduğunu söyledi. Yamaç, yapılan çalışmaların sonunda Türkiye’de yayılış gösteren bazı şapkalı mantarların, kandaki glikoz seviyesini düşürmekte kullanılabileceğine ilişkin verilere ulaştıklarını kaydetti.

Doç. Dr. Yamaç, mantarların kronik alkol kullanıcılarının karaciğer dokusundaki yağlanma probleminin giderilmesi ya da engellenmesi amacına yönelik çalışmalar yaptıklarını da dile getirdi.

Bir Cevap Yazın