Mantar zehirlenmelerine dikkat!

0
990
Mantar-zehirlenmelerine-dikkat

Pişirmekle, dondurmakla, kavanozlamakla veya başka bir işlemle zehirli mantarlar zehirsiz hale getirilemez. Her ne kadar halkımız kendi yöresinde yetişen mantarları bilse de en küçük bir yanılgı maalesef acı sonla bitebilir.

İSTANBUL – Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın, pişirmek, dondurmak veya başka bir işlemle zehirli mantarların zehirsiz hale getirilemeyeceğini belirterek, vatandaşların kendi yöresinde yetişen mantarları bilse bile küçük bir yanılgının acı sonuçlara neden olabileceğini bildirdi.

Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, bahar aylarında mantar zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade ederek, bazı zehirlenme vakalarının ölümle sonuçlanabileceğini vurguladı.

Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre, ülkede 70 civarında zehirli mantar türünün bulunduğunu aktaran Aydın, şunları kaydetti:

“Pişirmekle, dondurmakla, kavanozlamakla veya başka bir işlemle zehirli mantarlar zehirsiz hale getirilemez. Bu nedenle mantar zehirlenmelerinin önlenmesinde en etkili yol, kaynağı bilinmeyen ve kontrolsüz bir şekilde toplanan mantarların yenilmemesidir. Her ne kadar halkımız kendi yöresinde yetişen mantarları bilse de en küçük bir yanılgı maalesef acı sonla bitebilir. Bazı vakalar maalesef ölümle sonuçlanabilir.”

Aydın, zehirli mantar yedikten sonra bulantı, kusma, midede ağrı veya kramp gibi ani belirtiler görüleceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bazı türlerin yenilmesine bağlı olarak da yenildikten sonra 6-15 saat arasında hiçbir belirti olmayabilir. Ancak bu sessiz dönem sonrası şiddetli mide, bağırsak şikayetleri başlayabilir ve tedavi edilmediği takdirde karaciğer gibi hayati organların yetmezliğine kadar giden ve daha sonra da ölüme kadar götüren zehirlenme vakaları görülebilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Bu gibi zehirlenme vakalarında Yeditepe Üniversitesi İlaç ve Zehir Bilgi Danışma Merkezi’ne tüm halkımız danışabilir.”

haber365

Bir Cevap Yazın