Mardin’de Bal Üreticisine Kovan Dağıtıldı

0
1042
Mardin'de Bal Üreticisine Kovan Dağıtıldı
Mardin'de Bal Üreticisine Kovan Dağıtıldı

Mardin’de üreticilere 418 adet polen tuzaklı kovan düzenlenen törenle dağıtıldı.

Mardin’de üreticilere 418 adet polen tuzaklı kovan düzenlenen törenle dağıtıldı. Törende maskesi olmayan bazı katılımcılar arıların saldırısına uğrayınca, kendilerini araçlara güçlükle attı.

Mardin Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü’nce hazırlanan ve Mardin Valiliği ile GAP Başkanlığı’nca imzalanan protokol ile yüzde 70 GAP, yüzde 30’u üreticler tarafından finanse edilen toplam 418 adet langstrot tipi polen tuzaklı kovan 50 üreticiye gerçekleştirilen törenle dağıtıldı. Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğünden temin edilen kovanlar, Mardin Vali Yardımcısı Turan Erdoğan, Mardin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Salih Söğüt, tarafından Mardin ili Bal Üreticiler Birliği’ne üye üreticilere tutanakla teslim edildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Salih Söğüt, proje ile bölgenin ekonomik yapısına katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Söğüt, “Proje ile üreticinin teknik bilgisi aile iş gücü ve ekonomik yapısına değerlendirilerek üretici gelirinin araştırılmasının yanı sıra bölgen ekonomik yapısına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu proje sayesinde doğal bitki florasından faydalanabilecek özellikle genç nüfusa istihdam imkanı sağlanabilecek kırsal alanda birlikte hareket ederek insan kaynaklarının geliştirilmesi yolunda büyük bir mesafe kat edilmiş olacak” dedi.

ARILARDAN GÜÇLÜKLE KAÇTILAR

Arılarla dolu kovanların üreticilere teslim edilmesi sırasında töreni takip eden gazeteciler ile bazı davetliler zor anlar yaşattı. Maskeleri olmayan gazeteci ve katılımcılar arıların saldırılarından korunmak için kendilerini güçlükle araçların içine atarken, bazı katılımcılar arıların sokmasına engel olamadı.

haber46

Bir Cevap Yazın