Mardin’de Topraksız Domates Üretimi

1
1621
Topraksız Tarım -Arif Doğan

DİYARBAKIR (İHA) – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleştirilen topraksız sebze serasında bilgisayar destekli tam otomasyonlu sistemle “Risksiz” üretim yapılıyor.

mardin topraksız tarım

Diyarbakırlı iş adamı Arif Doğan öncülüğünde Mardin’in Mazıdağ ilçesi Ömürlü köyünde 50 bin metrekare alan üzerine kurulan ve 25 bin metre karekapalı alana sahip topraksız serada üretilen domatesler ihraç edilmeye hazırlanıyor. Ömürlü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adı altında kurulan serada ilk etapta 40 personel görev yaparken, domatesler bambus arıları tarafından doğal dölleme yöntemiyle üretiliyor. Topraksız sera ile ilgili açıklamalarda bulunan Ömürlü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Arif Doğan, “Dünyadaki tüm rakiplerimiz en az 60 litre su ile bir kg domates elde edebilirken biz 6 litre su ile bir kg domates elde etmekteyiz” dedi.

Açlığın olduğu yerde susuzluğun olduğunu belirten Başkan Doğan, “Gıda üretirken suya olan ihtiyacı azaltmayı başarmak, açlık ve susuzluk sorunu yaşayan dünya insanları için gerçek bir umuttur” dedi. Topraksız tarım yöntemiyle elde ettikleri domatesleri ihracat amaçlı ürettiklerini; ancak yeni bir firma olmaları dolayısıyla yurtiçi piyasaya ürün gönderdiklerini kaydeden Doğan, “Şu anda pazar araştırmalarımız devam ediyor. Zaten domateslerin dikimini de geçtiğimiz Eylül ayında yaptık. Geçtiğimiz Aralık ayında İlk ürünlerimiz Ankara, İstanbul ve Bursa hallerine gönderdik” şeklinde konuştu.

Toprakta zehirli maddelerin barınabildiğini, ancak topraksız tarım sayesinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadığına dikkat çeken Doğan, şöyle devam etti:

“Topraksız tarımda, topraktan alınacak mineraller su ile verilir. Bu sayede topraktan ürüne geçebilecek kimyasal atıkların önüne geçilmiş olur. Ayrıca topraklı tarımın bir dönümünde 13-15 ton arasında, topraksız tarımda ise 30-40 ton arasında ürün alınabiliyor. Hormonsuz üretilen domates 2,5-3 lira arasında satışa çıkarılıyor.

Domatesler, bambus arıları tarafından doğal dölleme yöntemiyle üretiliyor. Her arının bölgesi farklı. Yani arılar, kovanların olduğu bölge dışına çıkmıyor. Arı döllediği ve hormon olmadığı için domateslerin sağlık üzerinde herhangi bir olumsuzluğu bulunmuyor.”

Bir Cevap Yazın