Marmarabirlik’ten üreticiye 79 milyon TL’lik ödeme

0
665
Marmarabirlik’ten üreticiye 79 milyon TL’lik ödeme

Ürün alım bedellerinin yüzde 80’ini haftalık dilimlerle peşin ödeyen Marmarabirlik, 23 Kasım’da yapacağı 4’üncü dilim ödeme ile birlikte üreticiye 25 Ekim’den bugüne kadar toplam 79 milyon TL ödemiş olacak.

BURSAMarmarabirlik, ürün alım bedellerinin yüzde 80’ini haftalık dilimlerle peşin ödüyor.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 25 Ekim’de başlayan 2017-2018 ürün alım kampanyası kapsamında bugüne kadar 141,5 milyon TL karşılığında 23 bin ton zeytin alımı yapıldığını belirterek, “23 Kasım Perşembe günü yapılacak 4. dilim ödeme ile birlikte üreticiye toplam ürün bedelinin 79 milyon TL’si peşin ödenmiş olacak. Ortaklarımız ödemeyi aynı gün hesaplarından alabilirler” diye konuştu. Başkan Asa, bu yıl üreticilerin talebi üzerine ürün alımları başlamadan 18 Ekim’de fiyatların açıklandığını vurgulayarak, tavan 11,75 TL, taban 4,10 TL olarak açıklanan fiyatların bir önceki yılın ortalama yüzde 35 üzerinde olduğunu kaydetti. Üretici ortaklardan 56 bin 560 ton rekolte beyanı alındığını anımsatan Asa, bugün itibariyle 8 kooperatif bölgesinde ürün alımlarının devam ettiğini söyledi.

Üreticinin emeğinin karşılığını en kısa sürede alabilmesi için ürün bedellerinin yüzde 80’ini kampanya bitmeden haftalık dilimler halinde ödediklerini kaydeden Asa, geri kalan yüzde 20’lik dilimin ise mümkün olan en kısa sürede ödeneceğini bildirdi.

Marmarabirlik, üreticinin sigortasıdır

Asa, ürün bedellerini öderken kredi kullanmadıklarına işaret ederek, “Marmarabirlik bir yandan ürün bedellerini öderken diğer yandan geçmiş döneme ait eski borçları da ödemektedir. Marmarabirlik’in önceki döneme ait olan ve 2007’de alınan 60 milyon TL Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) kredisi 2013 yılında yapılandırılmış olup, halen taksitler halinde eski döneme ait borçları ödemeye de devam etmekteyiz. Bunun yanında bir yandan son 7 yılda yaklaşık 65 milyon TL’lik yatırım yaparken, diğer yandan ortaklarımıza 17 milyon TL kar payı dağıtmaktayız. Bu başarı üreticinin başarısı, bu kurum üreticinin sigortasıdır” diye konuştu.

Başkan Asa, kampanya sonunda 50 bin ton ürün almayı hedeflediklerini belirterek, Marmarabirlik‘in 40 bin tonlara ulaşan satışlarının sürdürülebilir olması için hedeflediği ürünü alması gerektiğini söyledi

Bir Cevap Yazın