Mazot, gübre toprak analizleri destekleme başvuruları başladı

1
1066

ParaAntalya’nın Manavgat ilçesinde 2011 yılı mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi destekleme başvuruları başladı. Başvurular, 31 Aralık mesai bitiminde sona erecek.
Manavgat İlçe Tarım Müdürü Hakan Eski, mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi desteklemesinin üretim yapan çiftçiye yönelik aracısız bir destekleme türü olduğunu ifade etti.
Desteklemelerden yararlanacak olan çiftçilerin, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kayıtlarını yaptırmalarının zorunlu olduğunu belirten Eski, 50 dekar ve üzeri tarım arazisinin kimyevi gübre ve toprak analizi destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için yetiştiricilerin Toprak Analizi Formu’nu doldurmaları gerektiğini kaydetti.
Eski, “Kaynak kullanımını daha az etkileyen bir araç olarak mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi desteklemesi ülkenin refah artışına katkıda bulunur. Mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi desteklemesi ile birlikte üreticilerin ÇKS kayıt olması aynı zamanda üreticilere ait gerçek ve doğru bilgilere ulaşılmış olacaktır. Böylece bu bilgilerin değerlendirilmesi ışında ülkesel ve bölgesel tarım yol haritası çıkarılmasına öncülük edilmiş olacaktır. Mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi desteklemesi ile birlikte üreticilerimizin ÇKS’ye kayıt olmasıyla üreticilere ait gerçek ve doğru bilgilere ulaşılmış olacaktır.” diye konuştu.
Desteklemeden yararlanacak olan çiftçilerin il ve ilçe tarım müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerektiğini bildiren Eski, başvuru için dilekçe, toprak analizi formu, çiftçi belgesi ve güncelleşmiş çiftçi kayıt formunun yeterli olacağını dile getirdi.
Bakanlığın, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler sebze ve meyve alanları için dekar başı 2,5 lira mazot desteği ile 3,5 lira gübre desteğinde bulunduğunu belirten Eski, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanlarında ise dekar başı fenni gübre ve mazot desteğinin 6’şar lira olduğunu kaydetti.(CİHAN)

1 Yorum

Bir Cevap Yazın