Memur Zammı Belli Oluyor!

1
890
zam

Memurların zam oranlarının belirlenmesi için yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde sendikalar arasında gerginlik tırmanıyor.
10

Memur-Sen ile KESK arasında yaşanan polemik bugün kendisi toplu sözleşme masasında gösterdi. KESK üyesi kadın bir sendikacının toplu sözleşme görüşmeleri masasında oturmak istemesi Memur-Sen ile KESK’i karşı karşıya getirdi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, olaya ilişkin “KESK’in kadın yöneticisi, yetkisi olmadığı halde toplu sözleşme masasında oturmak istedi. Bunun doğru olmayacağını kendilerine söyledik. Masanın muhatabı Memur-Sen’dir. 11 hizmet kolunda tamamı yetkili konfederasyon Memur-Sen’dir. Masada görüşülecek talepler ve teklifler Memur-Sen’indir. Ne Türkiye Kamu-Sen’in ne de KESK’in talepleri görüşülebilir. Yetkili konfederasyonun tekliflerinin görüşülmesini provoke ederek, zamanın verimli kullanılmasının engellenmesi yönünde bir harekettir. Bu davranış memurlara kaybettirir. Masadaki şu anki temel sıkıntı, yasanın defolu olmasından kaynaklı bir sıkıntıdır. Yasanın merhametiyle masaya oturulmuş olunması, masanın provoke edilmesine neden oluyor. Umarım bundan sonra süreçte bir provokasyon gerçekleşmez” açıklaması yaptı.

KESK: MEMUR-SEN MEMURLARI TEMSİL EDEMEZ

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise “Memur-Sen, asla ve asla KESK üyelerinin iradesini temsil edecek güce sahip olamayacaktır” dedi.

Özgen, toplu sözleşme görüşmelerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında devam eden ikinci toplantısına verilen arada basın toplantısı düzenledi. Özgen, toplantıda yaşandığı iddia edilen Memur-Sen ve KESK heyeti arasındaki tartışmaya ilişkin de bilgi verdi.

KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy’ın kadın çalışanların sorunlarını dile getirmek için toplu sözleşme masasına oturarak konuşmak istediğini belirten Özgen, Memur-Sen heyetinin buna karşı çıktığını söyledi.

Memur-Sen heyetinin Atasoy’un konuşmasına izin verilmesi halinde toplu sözleşme görüşmesinden çekilme tehdidinde bulunduğunu iddia eden Özgen, “Sayın Bakan bu tehdide boyun eğmek suretiyle arkadaşımızın masada değil, arkada, ayakta düşüncelerini ifade edebileceğini söyledi. Bilinmelidir ki arkadaşımızın ifade edeceği düşünceler kişisel düşünce değildir. Bugün masada kadınların taleplerinin temsili ve ifadesi konusunda bir engelle karşı karşıya kalınmıştır” diye konuştu.

ALİ YALÇIN’A YANIT

Bir basın mensubunun, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın “diğer konfederasyonların yasanın merhametiyle toplu sözleşme masasında oturduğu” yönündeki açıklamalarını anımsatması üzerine Özgen, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu yasa bize göre hükümet ile Memur-Sen’in yasasıdır. Hükümet merhameti Memur-Sen’e yansıtmıştır. KESK, bu yasaya ilk günden beri yetki, kapsam, imza ve itiraz hususlar açısından, bir konfederasyona göre uyarlanan bu yasanın Türkiye’de kamu emekçilerini temsil etmediğini ifade etmiştir. Memur-Sen, asla ve asla KESK üyelerinin iradesini temsil edecek güce sahip olamayacaktır.”

KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy da “bir kadın olarak sus” anlayışının toplu sözleşme masasında devam ettirilmek istendiğini ileri sürerek, erkeklerin hakim olduğu toplu sözleşme masasında kadınlar adına söz söyleme gereğiyle konuşmak istediğini belirtti.

kaynak:İnternetHaber

1 Yorum

Bir Cevap Yazın