Mera Islahında Başarılı Olan Köy Altın Bayrak İle Ödüllendirildi

0
1195

Edirne merkeze bağlı Demirhanlı köyü mera ıslahı çalışmalarında gösterdiği başarıdan dolayı Altın Bayrak’la ödüllendirildi.

edirne mera ıslahı

Tarım İl Müdürlüğü tarafından yürütülen köylerde Mera Islah ve Amenajman projesi yürütülüyor. Yürütülen çalışmalarda büyük başarı gösteren Demirhanlı Köyü merasına Altın Bayrak dikildi. Altın Bayrak, Edirne Valisi Mustafa Büyük, Ak Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak ve Köy muhtarı Sadullah Biçen tarafından göndere çekildi.

Vali Mustafa Büyük, Edirne’deki çiftçilerin çok bilinçli ekim yaptığını ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, “Tarım şehri olan Edirne kendine yakışır bir ödül aldı.” dedi.

Büyük, “Bu bölgede çiftçilerimiz her konudaki gelişmeleri yakından takip eden, bilimsel çalışmalar hakkında da fikir sahibi olan kişilerdir. Tarım alanında yapılan çalışmalara destek olmaya gayret ediyoruz. Hükümetin vermiş olduğu desteklerle yapılan mera ıslahı çalışmalarına İl Özel İdaresi olarak da destek oluyoruz.” diye konuştu.

Halk ve devlet kucaklaşmasının en güzel örneğini bu tip projelerde gördüklerini dile getiren AK Parti Milletvekili Necdet Budak ise projelerin halk tarafından benimsenmemesi durumunda başarıya ulaşamayacağını kaydetti.

Budak, “Meralar bir ülkenin vazgeçilmez doğal kaynaklarıdır. Çiftçilerimizin bulundukları yerde karınlarını doyurabilmesi ve geçimini hayvancılıkla sağlayan üreticilerimizin karlarını yükseltebilmesi için yem girdilerinin düşürülmesi gerekmektedir. Kaba yem açığının giderilmesi açısından bu tür projelerin önemi de giderek artmaktadır.” açıklamasını yaptı.

Tarım İl Müdürü Şenay Eken da yürüttükleri Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında en başarılı köy seçilen Demirhanlı çiftçilerini kutladı. Meraların ülke açısından son derece önemli olduğunu dile getiren Eken, “Mera alanları; hayvanlara kaliteli kaba yemin sağlanması, biyolojik yaşam döngüsünün devamı ve erozyonun önlenmesi açısından son derece önem taşımaktadır.” dedi.

Törene Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kayhan, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, Çevre ve Orman Müdürü Abdullah Bülbül, Müftü Ömer Taşcıoğlu ve çok sayıda Demirhanlı köylü hazır bulundu.

KAYNAK: www.kentselhaber.com

Bir Cevap Yazın