Mera ve yaylaklara küpesiz hayvan çıkarılmayacak

0
1472
Hayvanlarda Kulak KüpesiKüçükbaş hayvan yetişticileri, koyun ve keçilerini mera ve yaylaklara şap aşısı ve küpeleme yaptırmadan çıkartamayacak.

Manavgat Tarım İlçe Müdürlüğü veteriner hekimleri şap aşısı ve küpeleme çalışmasını mera ve yaylalara çıkacak olan küçükbaş hayvanlara kaydırdı. Antalya Valiliği, 342 Sayılı Mera Kanunu gereğince mera ve yaylaklara küçükbaş hayvan çıkış tarihini belirledi. Valilik, sahil kesiminde mera ve yaylalara küçükbaş hayvan çıkım tarihini 20 Nisan, geri dönüş tarihini ise 15 Ekim olarak belirledi.
Yayla kesiminde ise mera ve yaylaklara çıkışın 20 Mayıs’ta başlayıp, 15 Ekim’de sona ereceği belirtildi. Manavgat Tarım İlçe Müdürü, küçükbaş hayvan üreticilerinin şap aşısı ve küpeleme yaptırmadan hayvanlarını mera ve yaylaklara çıkartamacağını söyledi. Dünyaya gelen küçükbaş hayvanların oğlak ve kuzularının 20 günde içinde Tarım İlçe Müdürlüğü’ne bildirilerek kayıt altına alınması gerektiğini belirten Eski, yaylalara çıkacak hayvanların küpeleme ve aşı çalışmasını veteriner hekimlerin aralıksız sürdürdüğünü kaydetti. Eski, “Otlatma mevsiminde mera ve yaylaklarda otlatma kapasitesinin üzerinde hayvan sokulmayacaktır. Küçükbaş hayvan üreticileri, İl Tarım Müdürlüğü tarafından mera ıslah ve amenajman projeleri yürütülen yerleşim birimlerinde projeler kapsamında hazırlanan otlatma planlarına göre otlatma yapılacaktır. 15 Ekim’den itibaren mera ve yaylaklarda otlama yapılamayacak. Yaylaklara kulağı küpesiz küçükbaş hayvan çıkartılmayacak.” dedi.
Manavgat Tarım İlçe Müdürlüğü’ne kayıtlı toplam küçükbaş hayvan sayısının 134 bin olduğunu belirten Eski, bunun 60 bin 500’nün keçi, 73 bin 500’nünde koyun olduğunu kaydetti. (CİHAN)

Bir Cevap Yazın