Meraya ‘Altın Bayrak’ Ödülü

0
1244

Çayır-MeraISPARTA’NIN YALVAÇ İLÇESİNDE BEŞ YIL ÖNCE BAŞLANAN ISLAH ÇALIŞMALARI BAŞARIYLA SONUÇLANAN KUMDANLI MERASINA ”ALTIN BAYRAK” ÖDÜLÜ VERİLDİ

YALVAÇ (A.A) – Isparta’nın Yalvaç ilçesinde beş yıl önce başlanan ıslah çalışmaları başarıyla tamamlanan Kumdanlı merasına ”Altın Bayrak” ödülü verildi.

Isparta Tarım Müdürlüğü tarafından 1998 yılında yürürlüğe giren Mera Kanunu çerçevesinde beş yıl önce ıslah çalışmalarına başlanan Yalvaç ilçesine bağlı Kumdanlı beldesindeki Kumdanlı merasında çalışmaların başarıyla sonuçlanması ve Mera Kanunu’ndaki kriterlere uyulması nedeniyle ”Altın Bayrak” ödülü verilmesi kararlaştırıldı.
Isparta Tarım İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ”Altın Bayrak” teslim törenine, Isparta Valisi Memduh Oğuz, Yalvaç Kaymakam Ahmet Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Tarhan, Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Zabun, Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram, İl Mera Koordinatörü Profesör Doktor Cahit Balabanlı katıldı.
Vali Memduh Oğuz törende yaptığı konuşmada, Isparta ve Burdur’da hazine arazisi olan meraların tecavüze uğradığını gördüğünü kaydederek, şunları söyledi:
”Burdur ve Isparta’yı iyi tanıyorum. Isparta ve Burdur’da hazine arazisi olan meraların tecavüze uğradıklarını gördüm. Bu tür tecavüze uğramış alanların en kısa sürede geri alınması ve mera olarak değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Hayvancılığın ayakta durabilmesi için mutlaka ucuz yem bitkilerine yönelinmesi gerekiyor. Hazır yem ile hayvancılık köylüye hiçbir şey kazandırmaz. Meraların daha iyi değerlendirilmesi gerekir.”
-”HAYVANCILIK MERA VE OTLAKLARLA ZENGİNLEŞİR”

Isparta-Burdur Mera Koordinatörü Prof. Dr. Cahit Balabanlı da, hayvancılık için çok iyi coğrafyaya sahip olmasına rağmen Türkiye’de hazır yeme dayalı hayvancılık yapıldığına dikkati çekti. Hayvancılıkta lokomotif durumunda olan ülkelere bakıldığında maliyeti düşük çayır ve meralardan azami ölçüde yararlanıldığının görüldüğüne işaret eden Balabanlı, ”Ülkemizde karaların miktarı yüzde 27 oranındadır ve bu oran 21 milyon hektara tekabül etmektedir. Bunun 12 milyon hektarını kullanıyoruz, 9 milyonu çıplak arazi şeklindedir. Isparta’da 1998 yılından bu yana 14 bin 906 hektarlık 7 mera ıslah projesi yapılmıştır. Hayvancılığın gelişmesi için mera alanlarının sayısının artırılması şarttır” diye konuştu.
Kumdanlı belde Belediye Başkanı Abdullah Biçici, 2005 yılında ıslah edilmeye başlanılan meraya büyük emek verdiklerini bildirdi. Biçici, ”Altın Bayrak ödülünü almaya hak kazandık. Bu nedenle gururluyuz. Beldemizde hayvancılık her geçen gün artıyor. Son olarak 67 aileye ikişer baş olmak üzere 134 süt ineği projesi uygulanıyor. Bu merada bin 300 büyükbaş hayvan otlayacak” dedi.
Konuşmaların ardından ”Altın Bayrak” meraya dikildi.

Bir Cevap Yazın