Merkez Bankası’nın Dövizde Yaptığını Et ve Sütte Yapacağız

0
969
kırmızı et

Gıda Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin 15. Yıl Etkinliğinde et ve süt piyasasıyla ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Bakan Eker, et ve süt fiyatlarındaki aşırı artış ve azalışları kontrol altına alacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirterek, ” Tıpkı Merkez Bankası’nın dövizde yaptığını et ve sütte yapacağız” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et ve süt fiyatlarındaki aşırı artış ve azalışları kontrol altına alacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Fiyatlar üreticiler aleyhine aşırı düştüğünde piyasadan mal çekecek, tüketici aleyhine olduğunda da ette olduğu gibi ürünü piyasaya sunacağız. Tıpkı Merkez Bankası’nın dövizde yaptığını et ve sütte yapacağız” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği 15. yıldönümü kutlamasına katıldı. Bakan Eker, toplantıda yaptığı konuşmada, 1984 yılında ilk defa Türkiye’de hayvanların soy kütüğü araştırmasını yapıldığını belirterek, 1984 yılında 12.5 milyon civarında sığır varlığı ve hayvan kültür ırkı oranının ise yüzde 2-3 civarında söyledi.

Türkiye’nin kırmızı et üretiminin 2002 yılında 420 bin ton olduğunu söyleyen Eker, “Geçen hafta 2012 yılı kırmızı et üretimi açıklandı. Türkiye’nin 2012 yılında kırmızı et üretimi 915 bin ton. Bir yıl önceki, yıla göre yüzde 17-18 artış var” dedi.

Et ve süt fiyatlarındaki aşırı artış ve azalışları kontrol altına alacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirten Eker, “Fiyatlar üreticiler aleyhine aşırı düştüğünde piyasadan mal çekecek, tüketici aleyhine olduğunda da ette olduğu gibi ürünü piyasaya sunacağız. Tıpkı Merkez Bankası’nın dövizde yaptığını et ve sütte yapacağız. Toprak Mahsulleri Ofisi’nde bunu birçok üründe yapıyoruz. Eti etçi ırktan, sütü ise sütçü ırktan almanın vaktinin gelip geçti. Bundan dolayı bu ayrımın biran önce uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

“Yem bulamadığı gerekçesiyle hayvanına makarna yediriyor” iddialarına cevap veren Bakan Eker, “Vatandaş derin derin beddua ediyor. Ben böyle bir şey yapmadım diyor. Yanında getirdiği makarnayı ıslatıp, vatandaşın ahırına koyuyor. Ondan sonra vatandaş, ‘vatandaş saman bulamadığı için hayvanına makarna yediriyor’ diye fotoğrafını çekip, götürüp yayınlıyorlar. Bunlar tabi ucuz mizansenlere, ucuz şovlara alet edilmemesi gereken konulardır. Üreticinin bu manada ihtiyaç hissettiği bir ürünü tedarik edilip kendisine verilmesi lazım ve bizim de yaptığımız ithalat bununla ilgili” şeklinde konuştu.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemaleddin Özden de, 1998 yılında 16 ilin bir araya gelerek kurduğu birliğin, 15 yılda 81 ilde örgütlenerek önemli mesafeler aldığını kaydetti. Özden, Bakan Eker ile pasta kesti ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri adına hediye verdi.

tarim.gov.tr

Bir Cevap Yazın