Mersin 5. Gıda fuarı açıldı

0
1057

Mersin FooddaysMERSİN (A.A) – Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin’in Türkiye’deki dünya kenti olmaya aday en iddialı kentlerinden birisi olduğunu belirterek, fuarların da bunun en güzel örneği olduğunu bildirdi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) desteğinde Forza Fuarcılık AŞ tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ”Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı” Yenişehir Fuar Merkezinde açıldı.
Vali Güzeloğlu, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Mersin’i ”toplumsal ve ekonomik anlamda Türkiye’nin en önemli kentlerinden birisi” olarak nitelendirdi.
Kentin sahip olduğu potansiyellerin hızlı gelişmeye olanak sağladığını anlatan Güzeloğlu, şunları kaydetti:
”Mersin, Türkiye’nin dünya kenti olmaya aday en iddialı kenti. Fuarlarımız da bunun bir örneği. Şüphesiz ki, Mersin başta fuarcılık faaliyetleri olmak üzere kısa zamanda bir çok sektörde gelişmeye devam edecek. Böylelikle de sadece Doğu Akdeniz’in değil, Türkiye’nin parlayan bir yıldızı olacak. Fuarlarımız da, bu büyük buluşmanın ve dönüm noktasının bir belirleyicisi olarak yer alacak.”
Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da, uzun yıllardır kentte hissedilen fuar alanı eksikliğinin birkaç yıl önce Yenişehir Belediyesinin girişimleri sonucunda giderildiğini hatırlattı.
Ancak gelinen süreçte mevcut alanın yeterli gelmediğini dile getiren Özcan, ”Mersin’i bir fuar kenti yapmak için yaklaşık 5 yıl önce çıktığımız yolda, bugün önemli bir aşama kaydettik. Gelinen noktada fuarlara olan talebi incelediğimizde, buranın artık bize yetmediğini görüyoruz. O yüzden bizde 300 dönümlük alan üzerine yeni bir fuar merkezi oluşturmanın hesaplarını yapıyoruz” diye konuştu.
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut ise kentin her yıl düzenlediği fuarlar serisinin 2011 yılına gıda temalı fuarla başladığını söyledi. Tarım ve gıdanın birbirini tamamlayan kardeş sektörler olduğunu ancak gıda sektörünün yarattığı katma değerle ön plana çıktığını anlatan Aşut, şöyle konuştu:
”Eskiden tarım ürünlerini doğrudan yurt dışına satar, ardından işlenmiş ve paketlenmiş olarak birkaç misli ödeme yaparak satın alırdık. Ancak ülkemiz ve kentimiz artık gıdada katma değer yaratır hale gelmiştir ve bunu sürdürme kararlılığındadır. O nedenledir ki, düzenlenen bu fuarlar katma değeri yüksek ürünlerdeki üretim kararlılığımızı pekiştirmektedir.”
Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) organizasyonu ile Kanada, Azerbaycan, Ukrayna, İran, Mısır, Arnavutluk, Moldova, Suudi Arabistan, Sudan ve Ürdün’den gelecek firma yetkililerinin, Türk firmalarla ”İkili İş Görüşmeleri” gerçekleştirileceği fuarda, gıda sektöründe kullanılan sanayi ürünlerinden gıda maddelerine kadar birçok alanda hizmet veren 135 firmanın standı bulunuyor. Fuar, 17 Nisan’a kadar gezilebilecek.

Bir Cevap Yazın