Mersin’de 110 ton kaçak et ele geçirildi

0
932
Mersin’de 110 ton kaçak et ele geçirildi

Art arda ithal kırmızı etlerin kaçak olarak iç piyasaya sürüldüğü Mersin’de bu kez Irak’a transit olarak gönderilmek üzere Meksika’dan Mersin’e getirilen 110 ton ithal kırmızı et, piyasaya sürülmek üzereyken nefes kesen bir operasyonla ele geçirildi. Operasyonda 29 kişi gözaltına alındı.

Geçen kasım ayında Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin bizzat ilgilendiği 1044 ton kaçak ithal et vurgunuyla ilgili başlatılan soruşturmayı genişleten Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, dün de 21 ton et ele geçirdikten sonra yapılan teknik takipte yurt dışından transit olarak Mersin Limanı’na gelecek olan kırmızı etin piyasaya sürüleceğini belirledi. Bunun üzerine ekipler, eti piyasaya sürmeye hazırlayan kişileri yakın takibe aldı.

ETLER PİYASAYA, TAVUKLAR IRAK’A

21 Aralık’ta Meksika’dan Irak’a transit ithal edilmek üzere Ro-Ro gemisi ile Mersin Limanı’na getirilen kırmızı dana eti, iki TIR’a yüklendikten sonra limandan ayrıldı. En başından beri yakın takipte olan KOM ekipleri, TIR’ları Tırmıl Otoban mevkiinde durdurdu. TIR’larda yapılan aramada 65 ton ithal kırmızı dana eti ele geçirildi. Etlerin piyasaya sürülmek üzere Ankara’ya götürülmek istendiğini belirleyen ekipler, şoförleri gözaltına alırken, 1044 ton et olayında suçüstü yapılan ve faaliyet ruhsatı iptal edilen Mersin-Adana karayolu üzerinde yer alan Agiltly A Tipi Gümrüklü Antreposu’na operasyon yaptı. Antrepoda yapılan aramada ise 45 ton kırmızı et ele geçirildi. Toplamda 110 ton kırmızı et ele geçiren ekipler, başka bir antrepoya düzenlediği operasyonda ise kırmızı etin yerine Irak’a götürülmek üzere hazırlanmış 110 ton tavuk kırıntısı ve kıyması ele geçirdi.

11 AYRI İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Bunun üzerine Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla operasyon genişletildi ve KOM ekipleriMersin, Adana, Hatay, Şırnak, Ankara, İzmir, Mardin, Bolu, Burdur, Çorum ve Diyarbakır olmak üzere 11 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda aralarında ithalatçı firma, antrepo, yetkili gümrük müşavirliği elemanları ile 3 gümrük memurunun da olduğu 29 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili 1 kişinin cezaevinde başka bir suçtan tutuklu olduğu belirlenirken, kimlikleri saptanan 8 zanlının da arandığı belirtildi. Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan 29 zanlıdan 18’i ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakılırken, sorguları tamamlanan 11 kişi yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi.

ET VURGUNUNDAN ÇARPICI DETAYLAR

Öte yandan Mersin Emniyet Müdürlüğü, kasım ayında ortaya çıkarılan 1044 ton ithal kırmızı et vurgunun detaylarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu çarpıcı tespitlere yer verildi:

“Adana ilinde faaliyet gösteren bir firmanın, 314 bin 480 kilo tavuk eti kırıntılarını gıda boyası renklendirmek suretiyle kırmızı et görünümü verdirdiği ve bunları ilimizde faaliyet gösteren bir antrepoya depoladığı, diğer taraftan, Transit Ticaret Rejimi kapsamında yurt dışından getirilip, ülkemiz üzerinden Suriye’ye 11 TIR’la transit olarak sevk edilmesi gereken 247 bin 584 kilo kemiksiz sığır etinin de, gıda boyası ile kırmızı et görünümüne getirilen tavuk kırıntıları ile aynı antrepoya depolandığı kemiksiz sığır etlerinin ülkemize girişi sırasında gümrük kapısında tatbik edilen mühürlerinin bilinçli olarak gevşek bırakıldığı ve depolanan antrepoda Suriye’ye kemiksiz sığır etiymiş gibi gönderilmek üzere hazır halde TIR içerisinde bekletildiği, transit olarak Suriye’ye gönderilmesi gereken 247 bin 584 kilo kemiksiz sığır etlerinin de kaçak olarak yurt içine sevk edildiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, 30.10.2014 günü Taşucu Gümrük Müdürlüğü’nden, Suriye ülkesine transit rejimi kapsamında gönderilmek üzere yola çıkan yüklü 2 TIR’da, kemiksiz sığır etinin antrepoda, aynı şekilde 49 bin 500 kilo tavuk kıymasıyla yer değiştirilerek Suriye’ye götürülmek üzere sevk edildiği, sığır etlerinin kaçak olarak yurt içine sevk edildiği de tespit edilerek TIR araçlarında ve yapılan aramalarda, 106 bin 100 kilo yurt içine kaçak olarak sevk edilmiş kemiksiz sığır eti, 123 bin 63 kg kaçak etlerle yer değiştirilerek Suriye’ye gönderilen gıda boyası ile boyanmış tavuk kırıntısı ve kıyması, 9 bin 180 kg hayvansal iç yağı tespit edilerek araçlarla birlikte el konulmuştur.”

21 TON YAKALANMIŞTI

Mersin’de dün yapılan bir operasyonda da Polonya’dan Ro-Ro gemisi ile getirilip Mersin Limanı’ndan hiçbir gümrük işlemi yapılmadan çıkarılan bir TIR’da yapılan aramada 21 ton ithal kırmızı et yakalanmış, olayla ilgili 4 kişi gözaltına alınmıştı.

DHA

Bir Cevap Yazın