Meslekler mercek altında, 2013’te asgari ücret gösterme dönemi bitecek

0
846
Meslekler mercek altında, 2013’te asgari ücret gösterme dönemi bitecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, kurumun giderlerini azaltıp gelirlerini artırmak amacıyla kayıt dışılıkla istihdam ve ekonomiyle mücadeleye büyük önem verdiklerini söyledi. Kayıt dışılıkla sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade eden SGK Başkanı Acar, profesyonel futbol kulüplerinde oynayan futbolculardan başladıkları çalışmayı tüm meslek gruplarında yapacaklarını kaydetti. Acar, yüksek ücret alıp asgari ücret beyan edilmesinin 2013’te sona ereceğini kaydetti.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları’ konulu konferans veren SGK Başkanı Fatih Acar, 2008 yılında yapılan sosyal güvenlik reformunun Türkiye tarihinin en önemli reformlarından biri olduğunu belirtti.

Türkiye’nin geleceğini etkileyen reform ile hayata geçen Genel Sağlık Sigortası’nın devrim niteliğindeki olduğunun altını çizen Acar, “Eğer reform yapılmasaydı sosyal güvenlik açık vermeye devam edecekti ve harcanan kaynaklar yatırıma ve istihdama dönüşemeyecekti.” dedi.

İş dünyasının önünü görmesi ve yatırımlarını buna göre şekillendirmesinde sosyal güvenlik reformunun önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Acar, reformla birlikte birçok iyileşme ve gelişme yaşandığını dile getirdi. SGK Başkanı Acar, “Reform sonrasında hizmet alanların memnuniyeti yüzde 71’e, paydaşlarınki ise yüzde 74 çıkmıştır. Hedefimiz ise yüzde 100’dür. Gelirlerimiz yüzde 58 artıştır. Aktif sigortalı sayısı 18 milyon 514 bine, çalışma çağındaki aktif sigortalı nüfus (15-64 yaş) ise yüzde 7’ye çıkmıştır. GSYİH ve emeklilik sistemi açıkları giderek azalmaktadır. Gelirimizin toplamı 133 milyon 248 bin TL’dir. Bunun 93 milyon 515 bin TL’si prim geliridir. 158 milyon 746 bin TL’lik de giderimiz var. 104 milyon 756 bin TL tutarındaki emekli aylıklarına dokunamıyoruz. Sağlık giderimiz 43 milyon 414 bin TL, ilaç giderimiz 14 milyon 983 bin TL, tedavi giderimiz ise 27 milyon 790 bin TL’dir.” bilgisini verdi.

Gelirleri artırıp giderleri azaltmak amacıyla kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye önem vermeye devam edeceklerini söyleyen SGK Başkanı Fatih Acar, ülkede tescilsiz 1milyon 191 bin 588 sigortalı, tescilsiz 80 bin 507 iş yeri, tescilsiz 40 bin 289 emekli bulunduğunu, bu karşın 13 bin 759 sahte sigortalı tespit ettiklerini açıkladı. Kayıt dışı istihdamın dörtte birinin tarımda yaşandığını bildiren Acar, “Kayıt dışı istihdam ve ekonomi konusunda mücadelemizi önümüzdeki yıl da sürdüreceğiz. Bunda önemli sonuçlarda alıyoruz. İlgili kurum ve kuruluşlarla bilgi paylaşımız devam ediyor. En önemli çalışmamızı ise meslek gruplarına yönelik başlattığımız meslek kodları uygulamasıdır. Bu devam edecek. Ünlü futbolcular, teknik direktörler sistem içinde değilmiş. Bunları sistem görmüyordu. Profesyonel kulüplerin birçoğunun asgari ücretten beyanname verdiklerini gördük. Kabul etmeyerek bunları düzelttik. Futbol kulüplerinden sadece birinci lig kulüplerinde yaptığımız düzeltme rakamı 38 milyon TL’dir. 14 milyon TL de basketbolda var. Diğere meslekler açısından da bu çalışmamızı 2013’de gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Özel okullarda çalışan öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışan bir öğretmenden az maaş almamasına rağmen asgari ücret alıyormuş gibi gösterildiklerini de değinen Acar, “Alıyorsa gelip ispat edecek. Almıyorsa gelip doğru beyanda bulunacak. 2013’de yüksek ücret almasına rağmen asgari ücret beyan edilen rakamları tamamen ortadan kaldıracağız. Her yüzde 1 puanlık kayıt dışı istihdamın prim karşılığı 650 milyon TL olup, 10 puanlık azalış 6.5 milyar TL gelir sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.haberler.com/meslekler-mercek-altinda-2013-te-askeri-ucret-4103042-haberi/

Bir Cevap Yazın