Meteoroloji’den zirai don uyarısı

0
905
Meteoroloji'den zirai don uyarısı

Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Hakkari çevrelerinde aralıklarla kar yağışına neden olması beklenirken, Meteoroloji, Karadeniz kıyı kesimleri başta olmak üzere zirai faaliyetlerde bulunan üreticileri, zirai don olayına karşı tedbirli olmaları yönünde uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Hakkari çevrelerinde aralıklarla kar yağışına neden olması bekleniyor. Yurt genelinde görülecek kuzeyli rüzgarlarla birlikte hava sıcaklığındaki hissedilir derecedeki düşüşler nedeni ile kuzey, iç ve doğu bölgelerde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
Hava sıcaklığında batı bölgelerde 2 ila 4 derece artış olacağı tahmin edilirken, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar genellikle kuzeyli yönlerden orta kuvvette, bugün iç ve doğu kesimler ile Doğu Akdeniz’de kuvvetlice esmesi bekleniyor.

-BUZLANMA VE DON OLAYI-

Meteoroloji yetkilileri, Türkiye genelinde görülecek kuzeyli rüzgarlarla birlikte hava sıcaklığındaki hissedilir derecedeki düşüşler nedeni ile kuzey, iç ve doğu bölgelerde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğine dikkat çekerken, Karadeniz kıyı kesimleri başta olmak üzere zirai faaliyetlerde bulunan üreticilerin zirai don olayına karşı tedbirli olmaları gerektiğini bildirdi.

-ÇIĞ TEHLİKESİ-

Meteoroloji uzmanları, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun doğusunda beklenen olası çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları yönünde uyardı.

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

İSTANBUL: Parçalı ve az bulutlu. (12)
ANKARA: Parçalı ve az bulutlu. (6)
İZMİR: Parçalı ve az bulutlu. (17)
ADANA: Parçalı ve az bulutlu. (16)
ANTALYA: Parçalı ve az bulutlu. (20)
SAMSUN: Çok bulutlu, öğle saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı. (7)
ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu. (-4)
VAN: Parçalı ve çok bulutlu. (0)
DİYARBAKIR: Parçalı bulutlu. (9)

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

MARMARA: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.
EGE: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.
AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.
İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, zamanla parçalı ve az bulutlu, sabah saatlerinde kıyı kesimlerinin, öğle saatlerinde Trabzonun doğu ilçeleri ile Rize ve Artvin çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Hakkari çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Genellikle parçalı, doğusunun çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

AA

Bir Cevap Yazın