bakanlık denetim

SAMSUN -Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, kent içinde balıkçılık yapan işletmeleri denetledi. Müdürlüğün su ürünleri kontrol elemanlarından oluşan 22 kişilik bir ekip, denetimde Su Ürünleri Mevzuatı’nı ihlal eden 32 işletmeye toplam 20 bin 362 lira idari para cezası kesti.

bakanlık denetim

Denetimlerde avlanan balıkların boy ve ağırlıklarını inceleyip avlanma zamanlarını tespit eden ekipler, bin 653 iş yerinde yaptığı kontrollerde 32 balıkçı esnafının Su Ürünleri Mevzuatı’na aykırı avlanma ve satış yaptıklarını belirledi. Toplamda 20 bin 362 lira idari para cezası kesen su ürünleri kontolörleri, boy yasağına uymadığı gerekçesi ile 4 iş yerinde 3 kasa mezgit, 3 kasa barbun, 3 kasa hamsi, 30 kasa tekir ve 2 kasa lüfere de el konuldu. Geçen yıl yapılan denetimlerde de özellikle boy standartlarının altında balık satışı yaptığı saptanan 12 satış merkezine de 9 bin 336 lira idari para cezası uygulamış, 1 kilo 255 gram lüfer, 120 kilo tekir ve 195 kilo kefal balığına el koymuştu.

Advertisement

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, denetimlerin devam edeceğini söyledi. Güven, “Çalışmalar süreklilik arz etmekte olup 2012 yılında da balıkların karaya çıkış noktalarına, balık haline ve perakende satış yerlerine ilaveten, yol kontrolleri ile denetimler düzenli aralıklarla yapılmaya devam edilecektir.” şeklinde konuştu. (CİHAN)

Bir Cevap Yazın