Meyve ağaçları mevsimi şaşırdı

0
991
Meyve ağaçları mevsimi şaşırdı

Malatya’da meyve ağaçları ekim ayında çiçek açarak herkesi şaşırttı.

Malatya’da kayısı ağaçları mevsimleri şaşırdı. Akçadağ ilçesine bağlı Karapınar Köyü’ndeki kayısı bahçelerinde ağaçlar çiçek açtı. Sonbaharın ortasında yaşanan bu durum bahçe sahibini şaşırttı. 50 yaşında olduğunu belirten, bahçe sahibi, “Yaşım 50 ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Hiç görülmemiş bir şey bu mevsimde kayısının çiçek açması” dedi.

Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, “Bu gördüğümüz olay çok rastlanan bir olay değil. Genellikle yeterli suyunu alamamış, bir şekilde dışarıdan etkiler veya hastalıklar nedeni ile tahrip olmuş, zayıflamış, güçsüz düşmüş veya kurumaya yüz tutmuş ağaçların ortamın müsait olması ile beraber tekrar olgunlaşmış meyve gözlerini harekete geçirmesi ile meydana gelen bir olay” diye konuştu.

Benzer bir olay da Malatya’nın diğer bir ilçesi Arapgir’de görüldü. Bu ilçede de elma ve kiraz ağaçları çiçek açtı. Ümit Aydın’ın (51) Yeni Mahalle’deki bahçesinde bulunan iki elma ve bir kiraz ağacının çiçek açması görenleri şaşırttı. Hayatında ilk kez elma ve kiraz ağacının sonbaharda çiçek açtığını gördüğünü belirten Aydın, “Gerçekten çok şaşırdım. Elma ve kiraz ağacını güneş, beni de elma ve kiraz ağacı şaşırttı” diye konuştu.

İlçe sakinleri de böyle bir durumla ilk kez karşılaşıldığını, bunun, havanın sıcak gitmesinden kaynaklanmış olabileceğini dile getirdi.

Bir Cevap Yazın