Meyve sebze kontak kapattı

0
826
Istanbulu-bekleyen-sebze-meyve-tehlikesi

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, Antalya’dan İstanbul’a sebze ve meyve taşıyan kamyoncuların boğaz köprülerinden geçiş saatleriyle ilgili kısıtlamaların kaldırılmaması halinde İstanbulluların meyve ve sebzeyi pahalı tüketeceğini söyledi.

Kamyoncuların sorunlarının çözülmemesi halinde kontak kapatacaklarına dair uyarılarının dikkate alınmasını isteyen Yetkin, “Eğer kamyoncularla ortak bir yol bulunmazsa İstanbullular, eylem süresince pahalıya meyve ve sebze yiyecek.” dedi Yetkin, dün TZD Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, bazı kamyoncuların, ağır tonajlı araçların FSM Köprüsü’nden belirli saatlerde geçişini yasaklayan karara tepki olarak 27-30 Ocak arasında kontak kapatacaklarını açıkladıklarını hatırlattı. Kamyoncuların kontak kapatmasıyla yaklaşık 450 bin ton meyve ve sebzenin İstanbul’a girişinin yapılamayacağını kaydeden Yetkin, “Üretici bundan zararlı çıkacak, ürünü gitmeyecek. İstanbullular da eylem süresince pahalıya meyve ve sebze yiyecek. Antalya’da fiyat düşecek, İstanbul’da fiyat artacak.” şeklinde konuştu.

Advertisement

Türkiye genelinde yağışların azaldığına dikkati çeken Yetkin, bu durumun bazı ürünlerin fiyatlarına yansıdığını kaydetti. Yağışların beklenen seviyelerde gerçekleşmemesi durumunda, rekoltede azalma yaşanabileceğine vurgu yapan Yetkin, “Önümüzdeki dönemde kısmi bir düzelme olsa da buğdayda yüzde 15-20 civarında üretim kaybına yol açacak kuraklık tablosuyla karşılaşacağız. Bu kuraklık hububatta rekolte kaybının yanı sıra özellikle kar yağışının gerçekleşmemesine bağlı olarak ürün kalitesinin düşüklüğünü ve hastalık riskinin yüksekliğini de beraberinde getirebilmektedir.” değerlendirmelerinde bulundu.

haber365
Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. #tarimsalhaber ve daha fazlası için www.etarim.net

Bir Cevap Yazın