Meyve sebze üreticileri, hammade sorununa çözüm arıyor

0
1020
sebze meyve üretileri
BURSA – Türkiye’nin önemli ihracat kalemleri arasında yer alan ve döviz girdisi en yüksek sektörlerden biri olan meyve sebze mamulleri, üretiminde hammadde sorununa çözüm bulabilmek için bu yıl ‘Arama Konferansı’ gerçekleştirilecek.
sebze meyve üretileri

Meyve Sebze Mamulleri ihracatçıları son sektör kurulu toplantısı Uludağ İhracatçı Birlikleri’nde (UİB) gerçekleştirildi. UİB Genel Sekreterliği konferans salonunda,

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gençoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, sektör kurulu üyesi çeşitli ihracatçı birliklerinin başkan ve yöneticileri katıldı. Sektörün 2011 yılı değerlendirmesi ve 2012 beklentilerinin ele alındığı toplantının ana konusu hammadde sıkıntıları idi. Yüzde 100 katma değerle 850 bin kişiye iş imkanı sağlayan ve 6 milyon 100 bin ton hammadde kullanımı olan sektör için 2012 yılında, özellikle hammadde sorununa çözüm yolları düşünmek ve yetkilileri konu hakkında bilgilendirmek amacıyla “Tarıma Dayalı Endüstri ve Sürdürülebilir Hammadde Kaynakları” ana başlığı altında Arama Konferansı gerçekleştirileceği belirtildi.

Büyük ölçüde ihracata dönük üretim yapan sektörün 2012 yılını döviz kurları nedeni ile sıkıntılı geçireceği, düşük döviz kurları nedeniyle rekabetçi fiyat yaratmakta güçlük çekileceğinin ifade edildiği açıklamada, tarımsal sanayiye yönelik teşvik ve desteklerin yeterli olmadığı da vurgulandı. Sektörün ön plana çıkarılması için 2012 yılında arama konferansları, çalıştaylar ve bürokrasi ziyaretleri gerçekleştirmeyi planlayan Meyve Sebze Mamulleri Sektör Kurulu üyeleri, meyve sebze mamulleri sektörünün dünya pazarındaki yerini alması ve Türkiye’nin bu pazarda rekabet edebilmesi adına çalışmalarına son hızla devam edeceklerini belirtti.

2023 yılı için 4 milyar dolar ihracat hedefi belirleyen sektör, yaşanan krizlere rağmen 2010 yılındaki 1,1 milyar dolar ihracatını 2011’de 1,2 milyar dolara yükseltti. Sektörün bu yılki ihracat hedefi ise 1,3 milyar dolar.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın