Meyve Üreticilerine İlaçlama Uyarısı

0
1218
Meyve Üreticilerine İlaçlama Uyarısı

Elazığ’da meyve üreticilerine, iç kurdu zararlısına karşı ilaçlama uyarısı yapıldı.

Meyve Üreticilerine İlaçlama Uyarısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili İsmail Gürbüz, yaptığı yazılı açıklamada, elma, armut ve ceviz ağaçlarında ilkbahar döneminde bulundukları yer ve iklim koşullarına bağlı olarak ortaya çıkan iç kurdu zararlısının birkaç saat içerisinde meyvenin sapa yakın kısmından veya meyvenin birbirine temas noktasından girerek, çekirdek kısmına kadar galeri açıp beslendiğini, daha sonra meyveyi terk ettiğini belirtti.

Bu zararlının ilaçlama yapılmadığı takdirde meyvelerin kurtlanarak dökülmesine neden olduğunu, dökülmeyen kurtlu meyvelerin ise pazar ve sofralık değerini yitirdiğini ifade eden Gürbüz, şunları kaydetti:

“Üreticilerin, elma, armut ve ceviz ağaçlarına zarar veren iç kurduna karşı en kısa zamanda ilaçlama yapmaları gerekmektedir. İlaç mücadelesi yapılmayan bahçelerde zarar oranı yüzde 80’e yaklaşmaktadır. Bu nedenle, zararlıya karşı ruhsatlı ilaçlardan biriyle ilaçlama yapılmalıdır. Bu konuda daha fazla bilgi almak isteyen üreticilerimiz Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir.

Kaynak: www.aa.com.tr

Bir Cevap Yazın