Meyve ve sebze nasıl yenmeli?

0
1135
sebze-meyve-nasil-yenmeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler, “İnsanın gereksinimi olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineraller ve su gibi besin ögelerini alması hem hastalıklardan korunmaya hem de hastalıklarla savaşmaya yardımcı olmaktadır” dedi.

Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Güler, “Yapılan araştırmalar insanın büyüme, gelişme ve sağlıklı olarak yaşamını devam ettirebilmesi için 50 den fazla besin ögesine gereksinimi olduğunu göstermiştir. İnsanın gereksinimi olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineraller ve su gibi besin ögelerini alması hem hastalıklardan korunmaya hem de hastalıklarla savaşmaya yardımcı olmaktadır” sözleriyle beslenmenin önemine dikkat çekti.

PROTEİN, KARBONHİDRAT, YAĞ, VİTAMİN, MİNERAL VE SU

“A vitamini; Antioksidant özelliği bulunduğundan ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden A vitamini içeren gıdalar her gün mutlaka tüketilmelidir. A vitamini en çok turuncu sebze ve meyvelerde bulunur; havuç, ıspanak, brokoli, biber, kayısı, mandalina, portakal gibi gıdalar A vitaminden zengindir.

C vitamini; Suda eriyen vitaminlerdendir. Besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi esnasında fazla miktarda vitamin kaybı oluşabilir. Sebze ve meyvelerin içerisindeki C vitamininin kaybolmaması için sebze ve meyveler pişirileceği veya yeneceği zaman doğranmalı, sebzeler pişirilirken çok az su içerisinde veya susuz pişirilmeli ve kesinlikle sebzelerin pişirilen suları dökülmemelidir.
Meyve suyu tüketilecekse vitamin kaybı olmaması için kesinlikle bekletilmeden tüketilmelidir. C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği özellikle gribe karşı koruyucu özelliği olduğu için mutlaka tercih edilmelidir. C vitamini portakal, mandalina, limon gibi turunçgillerde, kuşburnu, biber, kivi, brokoli, maydanoz ve roka gibi gıdalarda bolca bulunmaktadır. Vitamin, mineral ve aynı zamanda lif yönünden çok zengin olduğu için salata öğle ve akşam öğünlerinde mutlaka bulunmalıdır. Sigara içenlerin vücutlarındaki C vitamini miktarı içmeyenlere göre daha az bulunduğundan bu kişiler C vitamini içeren gıdaları daha sıklıkla tüketmelidirler.

E vitamini; Antioksidant özelliği olan aynı zamanda da bağışıklık sistemi üzerinde olumlu özellikleri olan E vitamini en çok bitkisel yağlarda, yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlarda, et, yumurta gibi gıdalarda bulunur.

B6 vitamini; Bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasında görev alır. En çok balık, tam buğday ekmeği, yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Yeterli ve dengeli bir diyet tüketenler günlük B6 vitamini gereksinimini rahatça karşılar.

Folik Asit ve B12; Folik asit yetersizliği B12 vitaminin emilimini azaltır Kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve badem, ceviz gibi kuru yemişler folik asitten zengindir. B12 yetersizliği anemiye sebep olur. Bu da bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. B12 Vitamini sadece Hayvansal kaynaklı besinlerde (et, süt, peynir, yumurta sarısı, balık, gibi) bulunur.

Mineraller; Vücutta çok çeşitli fonksiyonları vardır. Bunlar arasında bağışıklık sistemini etkileyen ve eksikliğinde direncin azalmasını sağlayan en önemli mineral çinkodur. En çok et, ceviz, badem, peynir, kuru fasulye, bulgur, yumurta gibi gıdalarda bulunur.

Proteinler ve yağlar; Yeterli miktarda protein tüketimi vücudun hastalıklardan korunmasını sağlar. Dikkat edilmesi gereken nokta; et doymuş yağ içerdiği için dikkatli tüketilmelidir. Haftada en az 2 kez kuru bakliyat tüketilmelidir. Çünkü protein açısından zengin olan kuru bakliyatlar B grubu vitaminleri, E vitamini ve mineraller bakımından da zengindir. Yumurta kaliteli protein içermesi nedeniyle mutlaka tüketilmeli özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların ve gebelerin her gün 1 adet tüketmesi önerilir.
Su; Sıvı ihtiyacını çay, kahve gibi kafeinli içecekler veya kola, gazoz gibi gazlı içeceklerden karşılamak yerine su, ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi içeceklerle karşılamak daha doğru bir seçim olacaktır.

www .gidatarim.com

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra stresten, sigara ve alkolden uzak durmaya, düzenli spor yapmaya dikkat etmek gerekiyor.”

Bir Cevap Yazın