Milyonluk Süt Fabrikası, Kuşlara Yuva Oldu

0
1308

Süt FabrikasıMuş merkez Dilimli Köyü’nde, köylüler tarafından 1 milyon 200 bin liraya yaptırılan süt fabrikası, işletmeye açılmadan çürümeye terk edildi. 7 yıldır bakımsız kalan fabrika, kuşlara yuva oldu.

Dilimli Köyü’nde 60 ortaklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin, bankadan tahsis edilen kredi ile 2004 yılında yaptırdığı bin metrekare kapalı alana sahip fabrika, Çevre ve Orman Bakanlığı’nca vaat edilen ineklerin verilmemesi ve işletme kredisi alınamaması üzerine faaliyete geçemedi. Kooperatif ortağı 60 köylü, fabrikanın kuruluşunda kullandıkları kredinin geri ödemelerini yapamayınca icralık oldu.

BAKANLIK İNEKLERİ VERMEDİ

İcra takibi nedeniyle zor anlar yaşayan köylüler, büyük hayallerle kurdukları fabrikanın bir kabus gibi üzerlerine çöktüğünü söyledi. Kooperatif ortaklarından Necati Akarslan şöyle dedi:

“Büyük hayallerle çok güzel ve örnek olabilecek bir tesis yaptık. Ama, ‘fabrika bittikten sonra her yetiştiriciye 50 inek verileceği’ sözü yerine getirilmedi. İşletme kredisi de alamayınca fabrikayı açamadık. Neye uğradığımızı şaşırdık. Kooperatifin 60 üyesi, toplam 1 milyon 200 bin lira borca girdi. Ödeyemeyince hepimize icra geldi. Fabrika ve içindeki son model süt işleme makinaları ne yazık ki çürüyor. Kullanılmayan tesise kuşlar yuva yapmış, yumurta bırakmış. Devlet fabrikayı ve içindeki son model makinaları borçlarımıza karşılık satın alıp bizi bu dertten kurtarsın.”

‘EMDİĞİMİZ SÜT BURNUMUZDAN GELDİ’

Köy halkından ve ortaklarından Yakup Subaşı ise, çevre köylerin de kalkınması için Çevre ve Orman Bakanlığı’nın isteği ve güvencesi üzerine bu fabrikayı yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

“Ancak anamızdan emdiğimiz süt burnumuzdan geldi. İcralık olunca bankada birikimim olan 21 milyon 400 bin liraya el konuldu. Benim 6 çocuğum var. Yaşadığımız bu olaydan sonra devlet köyümüze getirip hibe fabrika bile kursa istemiyoruz. Fabrikanın içindeki, jelatini bile açılmamış çok değerli makinalar çürüyor. Süt fabrikası kuş yuvasına döndü. Fabrikanın dört bir tarafında kuş yuvaları var.”

Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan Yadımcısı Turan Yıldırak da, gelişmeleri doğrulayarak “Fabrika orman köylülerini kalkındırmak için yaptırıldı. Ancak devamı gelmedi” diye konuştu.

 

www.haberler.com

Bir Cevap Yazın