Muğla’da trüf mantarı bahçeleri kurulacak

0
1208

Dünyadaki ticaret hacmi 6 milyar doları bulan nadir mantar türü, artık Türkiye’nin gelir kapısı olacak. “Kralların yiyeceği” ve “siyah elmas” olarak adlandırılan, tadı, kokusu ve eşsiz aromasından dolayı yemeklerde sos ya da baharat gibi kullanılan trüf mantarı için Denizli’nin ardından Muğla’da da bahçe kuruluyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MÜ) ile Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “Trüf Mantarı Eylem Planı” protokolü çerçevesinde Türkiye’deki trüf mantarı alanlarının haritası çıkarılıyor. Protokolle kampüse 10 hektarlık trüf mantarı bahçesi oluşturulacak.

MÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, gazetecilere yaptığı açıklamada üniversitelerinin önemli görevlerinden birisinin de elde ettiği bilgileri halkın faydasına sunmak olduğunu söyledi. Trüf mantarıyla ilgili önemli çalışmalar yapıldığını belirten Rektör Harmandar, “Dünya üzerinde yaklaşık 6 milyar dolarlık trüf mantarı pazarı bulunmakta ancak ülkemizde bu konuda fazla bir gelişme kaydedilememiş. Amacımız, Türkiye’nin pek çok bölgesinde bu mantarı üretmek ve refaha katkı sağlamak. Bu amaçla Orman Genel Müdürlüğümüz ile bir protokol imzaladık. Türkiye’deki trüf mantarının yerleri ve çeşitleri konusunda araştırma yapılacak.” dedi.

Prof. Dr. Harmandar, Denizli’nin ardından Muğla’nın Yatağan ilçesinde de trüf ormanı çalışmaları yapıldığını kaydederek, “Üniversite olarak bu çalışmalara öncelik veriyoruz. Muğla Orman Bölge Müdürümüz ile kampüs alanımız içinde de bu mantarı üretmek için bir protokol imzalamaya karar verdik. Yaklaşık 10 hektarlık alanda trüf mantarı üretmek için anlaşma imzaladık. Burada aşılı meşe fidanı dikilecek ve yaklaşık beş yıl sonra ürün verecek. Üniversitemiz, bu alanda üretilen mantarlarla ilgili bütün bilimsel araştırmaları yürütecek. Orman Bölge Müdürlüğümüz de fidanların dikilmesi ve birkaç yıl sonra da bakım ve sulamaları konusunda görev alacak. Muğla’ya yeni bir tarım ürünü kazandırmış olacağız. Muğla’nın dünyaya açılan kapısının sadece turizmde değil, tarımda da önemli bir yere sahip olması için çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım ise Muğla’nın yağış bakımından Türkiye’nin önemli illerinden birisi olduğunu vurgulayarak, “Yoğun yağış alması, trüf mantarı yetiştirilmesi açısından önemli bir avantaj. Üniversitemizin bilimsel çalışmalarına biz de katkı vermek istedik. Zaten Orman Genel Müdürlüğümüz ile MÜ arasında bir protokol var. Üniversitemiz tarafından belirlenen araziyi hazırlayacağız. Bunun yanında Muğla’da doğal trüf alanları var. Aziz Türkoğlu hocamızın önderliğinde bu alanların tespiti konusundaki çalışmalara katkı vereceğiz.” dedi.

Konuşmaların arından trüf mantarı yetiştirilmesine ilişkin protokol, Rektör Harmandar ile Bölge Müdürü Yıldırım arasında imzalandı. Törene Doç. Dr. Aziz Türkoğlu, Doç. Dr. Mehmet Emin Duru ve Orman Bölge Müdür Yardımcısı Vedat Dikici de katıldı.

haberler365

Bir Cevap Yazın