Muş’ta Ürün Rekoltesinde Artış Yaşandı

0
1122
Muş Tarım Müdürü Murat YıldızMuş Tarım Müdürü Murat Yıldız, bu yıl ilkbahar mevsiminde etkili olan yağışların ürün rekoltesinde artış sağladığını söyledi. 
Yıldız, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, ilde şeker pancarı, buğday, karpuz ve ayçiçeği gibi tarımsal ürünlerin öne çıktığını belirterek, bahar ayındaki yağışların bu ürünlerde verimi artırdığını ifade etti.
Tarımsal ürünlerin yanı sıra meraların da otlandığını anlatan Yıldız, “Bu hayvancılık açısından önem arz ediyor. Meralar bizim için çok önemli. Şuan meralarda, iyi derecede bir ot verimi var. Bitkilerimiz yüksek kalitede. Yağışlardan dolayı meralarımızın bu kadar gelişmesi, hayvancılık açısından da çok önemli” dedi.
Meraların otlanmasıyla birlikte besicilikle uğraşan insanların maliyetlerinin düşeceğine dikkati çeken Yıldız, mühendislerin arazilerde olumsuz bir durumun olmaması için aralıklarla denetim yaptığını belirtti.
Aylık rapor hazırlayarak bunu bakanlığa gönderdiklerini anlatan Yıldız, şunları kaydetti:
“Son yaptığımız gözlemlerde bitkilerin gelişiminin normal seyrettiğini gördük. Yağışların bitkiler üzerinde olumlu gelişme yarattığını gözlemledik. Muş Ovası hayvancılık açısından da verimli. İl genelinde yaklaşık 250 bin civarında büyükbaş hayvan, 1 milyon 230 bin civarında küçükbaş hayvan var. Muş Ovası ilçeleriyle birlikte büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanında oldukça verimli bir ovadır. Bunun kıymetini biliyoruz. İnşallah bundan sonrada hayvancılık alanında ilimiz daha da iyileşecektir. “

Bir Cevap Yazın