Müsteşar Mirmahmutoğulları:”Dünyada 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor”

1
895
Müsteşar Mirmahmutoğulları:”Dünyada 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor”

Müsteşar Mirmahmutoğulları, Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) tarafından Hilton Otel’de gerçekleştirilen Hububat Piyasalarının Geleceği ve Hububat Ticaretinin Türkiye Mamul Madde İhracatındaki Rolü konulu toplantıda yaptığı konuşmada, yılda yaklaşık 1 trilyon dolar değerinde 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiğini bildirdi.

Müsteşar Mirmahmutoğulları, ülkelerin gündemindeki en önemli konulardan birinin gıda güvenliği olduğunu söyledi. Tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanmasının sektör açısından büyük sorun teşkil ettiğini belirten Müsteşar Mirmahmutoğulları, yaptıkları düzenlemelerle bunun önüne geçmeye çalıştıklarını anlattı. Fosil kaynakların her geçen gün azalması nedeniyle bazı gıda ürünlerinin enerji üretiminde kullanıldığına dikkat çekerek, ABD’de üretilen mısırın yüzde 40’ının biyoetanol yapımında kullanıldığını kaydetti.

 Türkiye’nin tarımsal üretimde son 10 yılda ciddi yol aldığını dile getiren Müsteşar Mirmahmutoğulları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu alanda verdiği desteklerin devam edeceğini söyledi.

 Toprak Mahsûlleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Mesut Köse de Türkiye’nin kendine yetecek hububatı fazlasıyla ürettiğini belirterek, üretimin bir kısmının da dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edildiğini ifade etti. Dünyada artan nüfusa bağlı olarak gıda ve enerji ihtiyacının arttığını vurgulayan Köse, “İnsan ve hayvan beslenmesinde kullanılan hububat gittikçe daha yüksek oranda enerji üretiminde kullanılıyor. Dünyada üretilen hububatın yaklaşık 1,1 milyar tonu insan beslenmesinde, 825 milyon tonu hayvan beslenmesinde, 314 milyon tonu da enerji üretiminde kullanılıyor. Gün geçtikçe daha değerli hale gelen hububat, bir yatırım aracına dönüştü” diye konuştu.
Uluslararası Hububat Konseyi verilerine göre,  geçen yıl 655 milyon ton olan dünya buğday üretiminin bu yıl 698 milyon tona ulaştığını belirten Genel Müdür Köse, şöyle devam etti:  “2012’de 863 milyon ton olan mısır üretiminin 950 milyon tona, 469 milyon ton olan pirinç üretiminin 471 milyon tona, 130 milyon ton olan arpa üretiminin ise 143 milyon tona ulaşması bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu tahminlerine göre, bu yıl ülkemizde tüm zamanların en fazla hububat üretimi gerçekleştirildi. Toplam üretim 37,5 milyon ton oldu. Bu yıl TMO tarafından yaklaşık 2 milyon ton buğday, 1 milyon 400 bin ton mısır olmak üzere 3 milyon tonun üzerinde müdahale alımları yapıldı.
HUBUDER Başkanı Gülfem Eren, tarım sektöründeki en önemli oyunculardan olan hububat tüccarlarının temsil edilmesi, sektörün sorunlarının kamuoyu ve kamu kurumları ile paylaşılması amacıyla kurdukları derneğin, bu alanda ilk bağımsız sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi.
Toplantıya, Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Derya Pala, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Başkanı Sait Koca, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Özmen ve sektör temsilcileri katıldı.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın