mutta-kayisi-ihracati-hedefine-ulasti

Türkiye’nin kayısı ihtiyacının yüzde 70’ni karşılayan Mersin’in Mut ilçesinde bu yıl 76 bin ton kayısı hasadı yapıldığı, bunun 25 bin tonunun ihraç edildiği ve toplamda 40 milyon dolar gelir elde edildiği bildirildi.

Mut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Levent Abaş, 2013 yılında ihracatta hedefi yakaladıklarını belirterek, “Bu yıl iç ve dış piyasada büyük bir canlılık yaşandı. 18 ihracatçı firma sebze halinde kayısı alımı yaptı. Çağatay, septik ve İtalyan Tokalı kayısı cinsi 1,50 ila 2,50 TL’den alıcı buldu.

Advertisement

Üretim sezon sonuna kadar fiyatını korudu. Üretici hasattan çok memnun kaldı” dedi.

Abaş, ilçede bu yıl 55 bin 240 dekar alanda kayısı üretimi yapıldığını, 76 bin ton ürün hasat edildiğini, 25 bin ton ihracat yapıldığını ve 40 milyon dolar gelir elde edildiğini kaydetti.

Akdeniz ülkelerinden Fransa, İtalya ve İspanya’dan önce kayısı hasatının Mut’ta gerçekleştiğine ifade eden Abaş, “Kayısı Romanya, Ukrayna ve Letonya ülkelerine ihraç edildi. Artık bundan sonraki hedefimiz, Uzakdoğu ülkelerinden Çin ve Japonya pazarına kayısı ihraç etmek. Bu yıl Japonya’dan gelen bir heyet incelemelerde bulundu. Japon heyet ile yapılan görüşmelerde olumlu sonuçlar ortaya çıktı. Gelecek yıllar hedefimiz, Uzakdoğu pazarına da kayısı ihracatı yapmaktır” dedi

haber46

Bir Cevap Yazın