Muz fiyatı 50 kuruşa düştü

0
1198

Türkiye’nin önemli muz üretim merkezlerinden Mersin’in Anamur ilçesinde lodos nedeniyle bin tondan fazla meyvenin zarar gördüğü bildirildi. Kabuğunda çatlamaların oluştuğu bu muzların fiyatı ise 1,2 liradan 50 kuruşa düştü.

Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Niyazi Sinanoğlu, Türkiye’nin muz ihtiyacının yarısından fazlasının karşılandığı yörede, geçtiğimiz günlerde etkili olan lodos nedeniyle üreticilerin sıkıntı yaşadığını söyledi. 

Muz üretiminin gerçekleştiği seraların günlük olarak havalandırılması gerektiğini anlatan Sinanoğlu, “Hasat dönemini yaşadığımız şu günlerde, çok sayıdaki seranın havalandırma pencerelerinden içeriye lodos girdi. Buna bağlı olarak da nem sorunu yaşandı ve bin tondan fazla muzun kabuklarında çatlaklar oluştu. Yani ciddi bir kalite düşüşü yaşandı” dedi.

Lodos öncesinde kilosu 1,2 liradan alıcı bulan muzda yaşanan kalite kaybı nedeniyle fiyatların 50 kuruşa kadar düştüğünü vurgulayan Sinanoğlu, şöyle devam etti:

“Aslında son 3-4 yıldır girdi maliyetleri sürekli olarak artarken, muz fiyatlarında artış bir yana fiyat düşüşü bile yaşandı. Öyle ki 2 yıl önce 1,6 lirayı bile gören muz, bu yıl 1,2 liradan işlem görüyor. Yani üreticinin geliri hep azalıyor. Ancak son yaşanan lodos ise neredeyse tüm üreticilerin sıkıntılarını katladı. Yetkililerin sorunun çözümü için üreticiye destek çıkmasını bekliyoruz.”

“YETER Kİ İMAJIMIZ ZEDELENMESİN”

Anamur muzunun uzun yıllardır ithal muzla rekabet etmeye çalıştığını anlatan Sinanoğlu, bu kapsamda önemli bir aşama kaydetmişken, kabuğunda çatlak olan meyveleri tüketiciye sunarak, yakaladıkları olumlu imajı kaybetmek istemediklerini vurguladı. Bu kapsamda yeni arayışlara girdiklerini ifade eden Sinanoğlu, şunları kaydetti:

“Anamur muzunun imajını zedelememek adına, ürünlerimizi sadece gıda üretimi yapan fabrikalara satıyoruz. Bu hasarlı ürünleri tüketiciye satmak isteyen tüccarlarla görüşmüyoruz bile. Lodosun neden olduğu zarar bize çok ciddi yansıyacak ve belki de önümüzdeki sezona borçlu gireceğiz. Ama yeter ki imajımız zedelenmesin. Çünkü artık kalitesi ve lezzetiyle hafızalarda yer edinen Anamur muzunun geleceğini tehlikeye atamayız.”

Hükümet’ten muza verilen fon desteğinin sürdürülmesini isteyen Sinanoğlu, kaçak muz ithalatıyla mücadele konusunda daha etkin çalışılmasını istedi.

Haber Kaynağı: Hürriyet Gazetesi – www.hurriyet.com.tr

Bir Cevap Yazın