nar bahcelerinde kaolin kili uygulamasi

Aydın’ın İncirliova ilçesinde bağlı Hacıaliobası köyündeki nar bahçelerinde kaolin kili uygulaması yapıldı.

İncirliova Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından Hacıaliobası köyünde bulunan Bülent Karadeveci’ye ait nar bahçesinde kaolin kili uygulaması yaptırıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürdü Nilgün Yılmaz ve teknik personel, nar bahçesinde yapılan kaolin kili uygulamasını yerinde inceleyerek Hacıaliobası çiftçileriyle birlikte bilgi alışverişinde bulundu.
Yapılan kaolin kili uygulaması hakkında nar üreticilerine bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürdü Nilgün Yılmaz, “Son yıllarda, ozon tabakasının incelmesi, küresel ısınma ve kuraklık gibi nedenlerden dolayı güneş ışınlarından kaynaklı fiziksel stres koşulları meyve ve sebze yetiştiriciliğinde oldukça fazla sorun yaratmaktadır. Birçok meyve ve sebze türünde güneş yanığı zararı, önemli oranda ürün kaybına yol açmaktadır. Kaolin kilinin uygulama mantığı; sıcak yaz mevsimi boyunca güneşin yakıcı ve kavurucu sıcaklarında etkili ışınlarını yansıtarak koruma sağlayan ve bitkiyi serin tutan hafif, havadar, beyaz bir elbise giydirilmesidir. Kaolin kilinin güneş yanıklığı mücadelesi dışında, hastalık ve zararlılardan koruma ve fotosentez artırımı gibi etkileri sayesinde meyve kalitesi de artmaktadır. Kaolin Kili uygulaması; tesis edilen diğer nar bahçelerine ve domates tarlalarına da güneş yanıklığına karşı mücadelede önerilmektedir” dedi.

Advertisement

haber46

1 YORUM

  1. Kaolin kilini yetiştirmekte olduğum kestane kabağında uygulamasını yapmayı planlıyorum.
    Piyasada icerikleri birbirinden farklı ekteki gibi “Utelka, milokil, kaolinex, sun shieldclay, sun shader, sun shield” gibi markalar var.
    Bilimsel olarak hangi içerikli ürünü piyasadan satın alıp kestane kabağında uygulama yapmamı tavsiye edersiniz?
    Teşekkürler

Bir Cevap Yazın