Nar Çatlaması Ürün Kaybına Sebep Oluyor

0
1130
Nar Çatlaması Ürün Kaybına Sebep Oluyor

Gaziantep’in Araban ilçesinde bulunan Araban Ovası’nda yetiştirilen narlarda oluşan çatlamaların ürün kaybına neden olduğu belirtildi.
Son yıllarda nar üretimine yönelen Arabanlı üreticiler, nar bahçelerindeki ağaçların meyvelerinde görülen çatlamaların ürün kaybına neden olduğunu söyledi. Araban Ovası’ndaki arazilere son yıllarda bol miktarda dikimi yapılan ve Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ndeki resmi kayıtlara göre 209 dekar alanda tesis edilen nar bahçelerindeki ağaçların meyvelerinde çatlamalar oluştu.
Çatlamaların meyvenin ceviz iriliğine gelmesiyle başladığını, bu çatlamanın ekonomik olarak sıkıntı oluşturduğunu belirten çiftçiler, yetkililerin soruna çözüm bulmasını istedi.
Arabanlı nar üreticileri, sorundan dolayı yüksek miktarda ürün kayıpları yaşadıklarını Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne bildirmesi üzerine Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü nar bahçelerinde geçen yıl başlattığı araştırma ve inceleme sonucu neticelendi.
Konuya ilişkin açıklama yayımlayan Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Araban’da toplam 209 dekar hicaz nar cinsi olarak resmi kayıtlarımızda mevcut olan ve iki yıldan beri nar bahçelerindeki ağaçların meyvelerinde yaşanan çatlamaların dengesiz sulama, bitki beslenme yetersizliği ve meyvede olgunlaşmaya yakın zamanlarda gündüz ve gece oluşan hava sıcaklığı farkı fazla olduğundan meydana geldiğinin tespit edildi. Üreticiler dengeli sulama ve düzenli gübreleme konularında bilgilendirilecek.”

Bir Cevap Yazın