Narenciye Reklamı İçin “Yeni Yüz” Aranıyor

0
1811
Narenciye Fabrikası

Narenciye FabrikasıTürkiye yaş meyve sebze ihracatındaki en önemli kalemlerden birini oluşturan narenciyenin geçtiğimiz yıllarda sanatçı Tarkan’ın kullanıldığı yurt dışı reklamlarına yeni yılda yeni bir sanatçı ile devam edilecek.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanlığının yanı sıra Narenciye Tanıtım Grubu (NTG) Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüten Ali Kavak, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılı Kasım ayında narenciye ürünlerine yurt içi ve yurt dışı talebini artırmak ve kaliteli üretim planlamasını, doğru pazarlama kanallarının kullanımını yürütmek için Ekonomi Bakanlığı’nın izniyle NTG’yi kurduklarını hatırlattı.
Vitamin ve lif açısından zengin narenciye meyvelerinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini tanıtım kampanyalarıyla destekleyerek, hem dışarıda hem iç piyasada tüketici alışkanlığı yaratmak ve bunu “Türk Malı” imajı ile pekiştirmek adına çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Kavak, “Uzun yıllar gerek üreticilerimizin gerekse ihracatçılarımızın en büyük sorunu olan narenciye ürünlerimize marka oluşturulamama hususu ve günümüzde rekabetin iyice sertleştiği uluslararası pazarlarda ürünlerimizin kalitesini vurgulayan bir Türk ürünü markası ve imajı oluşturmak hayati bir önem kazanmaktadır. Yoğun rekabet ortamında var olma mücadelesi veren ihracatçılarımız için Narenciye Tanıtım Grubu’nun yurt içinde ve yurt dışında yapmakta olduğu tanıtım çalışmaları çok büyük önem arz etmektedir” dedi.
Bu bilinçle çalışmalarını sürdüren NTG’nin, 2007 yılından beri uluslararası piyasada ürünlerin tanıtımına imkan sağlayacak koordinasyonu oluşturduğuna işaret eden Kavak, NTG olarak öncelikle Rusya Federasyonu ile başlatılan Tarkan’lı tanıtım kampanyalarına 2010 yılında ek olarak Ukrayna ve Azerbaycan ile devam edildiğini, söz konusu reklam filminin gösterildiği ülkelerde büyük ilgi ile karşılandığını, bu ülkelerde bilboardlar ve otobüslerin Türk narenciyesi görselleri ile süslendiğini anımsattı.
Ayrıca ilgili ülke yazılı basınına verilen reklamlarla da gündemde kalındığını dile getiren Kavak, özellikle çeşitli ülkelerde gerçekleştirilen fuarlarda da varlıklarını sürdürerek, tanıtım faaliyetlerinde hız kesmediklerini kaydetti.
2012 yılında tanıtım faaliyetlerini daha da hızlandırmak istediklerini aktaran Kavak, şöyle devam etti:
“Yeni ürünler yaratarak yeni pazarlara açılmayı da amaçlarımız arasına aldık. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar neticesinde yeni yıl için yapılacak reklam filmlerinde ve broşürlerinde yeni yüze ihtiyacımız olduğunu belirledik. Bu kapsamda çalışmalarımız sürüyor. 2012 yılının ilk çeyreğine kadar belirlemeyi hedeflediğimiz bu yüzün, dünyanın ve Türkiye’nin yakından tanıdığı simalardan biri olmasına özen göstereceğiz. Şu an için bir isim vermek doğru olmaz. Fakat bazı sanatçılarla görüşmelerimiz sürüyor. Yeni yılda tanıtım atağımızın artarak sürmesi en büyük arzumuz.”
-İhracatçılara “sanal dünya”da kendini gösterme fırsatı- 
Türk narenciye ürünlerinin yurt dışı ve yurt içinde daha fazla tanınması, tüketiminin artırılması amacıyla internet dünyasının da değerlendirileceğini anlatan Kavak, bu kapsamda “www.turkishcitrus.com” adresli internet sitesi kurduklarını, site aracılığıyla sektörde faaliyet gösteren her şirkete yer ayırdıklarını belirtti.
İhracatçı şirketlerin portala girerek kendi alanlarına bilgilerini ekleyebilme ve resim ekleyip, çıkarabilme olanağına sahip olduğunu dile getiren Kavak, çalışma sayesinde öncelikle Fransa, Romanya, Suudi Arabistan ve Irak olmak üzere toplam 25 farklı ülkeye narenciye sektörünü ve ihracatçılarını tanıtmayı hedeflediklerine dikkat çekerek, “Her ülkenin kendi dilinde ithalatçılara ayda iki kez tanıtım maili gönderileceğiz. Bayramlarda ve Yılbaşı gibi özel günlerde ithalatçılara NTG olarak, kutlama mesajı da yollayacağız. Bu sayede ilişkilerimizin bir nebze daha güçlenmesine olanak tanımış olacağız” diye konuştu.


Bir Cevap Yazın