Narenciye üreticilerinden Rusya’ya tepki

0
604

Narenciye Üreticisi İhracattaki Krizin Aşılmasını İstiyor

Adana Çiftçiler Birliği, kentteki ziraat odaları ve Adana Turunçgil Üreticileri Birliği ile birlikte Rusya’nın hastalıklı ve ilaç kalıntılı olduğu bahanesiyle gönderdiği narenciyenin piyasalarda yaşattığı sorunların çözüme kavuşması için bir basın toplantısı düzenledi. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Rusya’nın ürünleri göndermesinin tamamen bürokratik gerekçelerden ibaret olduğunu söyledi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Rusya’nın ihraç edilen narenciye ürünlerini çeşitli bahanelerle geri gönderdiğini hatırlatarak, Rus bürokrasisinden kaynaklanan sorunların çözülmesini istedi.

Doğru, geri gönderilen ürünlerin iç piyasaya sürüldüğü yolundaki iddialarla ilgili olarak da, “Çiftçimiz kendi çocuğuna yedirmeyeceği ürünü piyasada satmaz” dedi.

Kuzey yarım kürede ilk hasat edilen mandalina ve limon çeşitleri sayesinde Adana narenciyesinin bir marka haline geldiğini kaydeden Mutlu Doğru, “Geçen yıl kış aylarının bölgemizde ılıman geçmesi sebebiyle tüm zirai zararlıların popülasyonunda anormal artışlar oldu. Akdeniz meyve sineği ile mücadele konusunda ise Adanalı narenciye üreticilerimiz başarılı bir sınav verdi. Rusya Federasyonu’ndan geri çevirilen hastalıklı veya ilaç kalıntılı malların Adana’da pazara sürüldüğü haberi, narenciye çiftçimizin piyasasına ve dolaylı olarak ekmeğini kazanan 5 milyon kişiye zarar vermekte, ihracatımızı ve ürünlerimizin marka değerini olumsuz etkilerken, kamuoyunda da yanlış algılara sebep olmaktadır” diye konuştu.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız.

Bir Cevap Yazın