Narenciye’de üniversite-borsa işbirliği

0
926
Narenciye'de üniversite-borsa işbirliği

Çukurova Üniversitesi ile ATB arasında, ”Adana ve Mersin İli Limon Yetiştiricilik Alanlarında ve Turunçgil Fidanlıklarında Turunçgil Sarı Damar Açılması Virüs Hastalığının Araştırılması, Bölge Turunçgil Üreticisinin Hastalık Konusunda Bilgilendirilmesi ve Eğitimi” projesinin sözleşmesi imzalandı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ile Adana Ticaret Borsası’nın (ATB) ortaklaşa Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) 2012 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği programına sunduğu ”Adana ve Mersin İli Limon Yetiştiricilik Alanlarında ve Turunçgil Fidanlıklarında Turunçgil Sarı Damar Açılması Virüs Hastalığının Araştırılması, Bölge Turunçgil Üreticisinin Hastalık Konusunda Bilgilendirilmesi ve Eğitimi” projesinin sözleşmesi imzalandı.

ATB’den yapılan açıklamaya göre, ÇKA’da gerçekleşen proje sözleşmesinin imza törenine, ÇKA Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak, ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, ATB Genel Sekreteri Mustafa Hızlı, ÇÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Nüket Önelge katıldı.

ÇKA Genel Sekreteri Şarbak, böyle bir projenin üniversite ile ATB tarafından işbirliği içinde birlikte yürütülecek olmasından dolayı son derece memnun olduğunu, bölgenin sorunlarının çözümü için bu tur işbirliklerini önemsediklerini belirtti.

Projenin bölgenin narenciye üretimine ve üreticilerine hayırlı olmasını dileyen Şarbak, bu işbirliğinden dolayı kurum yöneticilerine teşekkür etti.

Proje yürütücüsü Prof. Dr. Önelge ise, çalışmanın, Çukurova’da üretim ve ihracatın en önemli kalemlerinden olan narenciyede, turunçgil sarı damar açılması hastalığı nedeniyle oluşacak ekonomik kayıpların önlemesine önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Proje kapsamında turunçgil sarı damar açılması virüs hastalığının bölgede yetiştirilen hangi limon çeşitlerinde var olduğunun ve hastalığın yayılım durumunun belirleneceğini ifade eden Önelge, şöyle devam etti:
”Bölge limon üreticisi, turunçgil yetiştiriciliği konusunda çalışan teknik elemanlar, turunçgil fidan üreticileri, turunçgil konusunda çalışan ulusal ve uluslararası kurumlar seminerlerle, broşür, afiş ve el kitapçıkları ile hastalık ve oluşturduğu zarar konusunda bilgilendirilecekler ve alınacak tedbirler konusunda eğitilecekler. Turunçgil alım satımı yapan firma temsilcilerinin hastalık, hastalığın oluşturduğu zarar, verim ve kalite üzerine etkisi konularında bilgilendirilmesi gibi faaliyetleri yürütülecek.

Böylece, bölgenin önemli tarımsal ve ihracat kalemlerinden olan turunçgilde yapılacak bu çalışma ile bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına önemli katkılar sağlanabilecek.”

ATB Genel Sekreteri Mustafa Hızlı da, borsa yönetiminin, bölge tarımına katkı sağlayacak her proje içinde yer alabileceğini ve her projeyi destekleyebileceğini belirterek, ”Bu projenin bölgemiz üreticilerine ve narenciye işi ile uğraşan ve ihracatını yapan Borsamız üyelerine hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Daha sonra projenin sözleşmesi imzalandı.

Kaynak: Polis Web

Bir Cevap Yazın