NASA Mars’ta Sera Kuracak

0
997
NASA Mars'ta Sera Kuracak

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bir sonraki Mars robotunu Mars’ta sera kurmak için hazırlayacağını açıkladı. Robotun gönderilme amacı ise kızıl gezegende bitki yetiştirebilmek.

Günümüze kadar bir çok başarılı projeye imza atan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bunlara bir yenisini daha eklemek istiyor. Kurumun bir sonraki büyük projesinin kızıl gezegen Mars’ta sera kurmak ve o serada bitkiler yetiştirebilmek olduğu açıklandı.

Advertisement

Bir sonraki Martian Rover isimli robota yerleştirilecek ekipmanlar sayesinde bunu başarmayı amaçlayan NASA, deney için kızıl gezegene Dünyadan hava ve su taşıyacak. Martian Plant Experiment (MPX) isimli deneyde bitkiler en azından 15 gün süreyle canlı tutulmaya, bu sayede gezegenin bitkilere uygun olup olmadığı anlaşılmaya çalışılacak.

Hedef 2021!
Projenin hayata geçeceği tarih kesin olarak belirtilmese de, bazı kaynaklar projenin 2021 yılında sonuca ulaşacağını söylüyor. Belirtmekte fayda var NASA proje için söz vermedi, henüz üzerinde çalışıldığını, plan aşamasında olduğunu söyledi. Ancak bir çok kişi NASA’nın bunu gerçekleştirebileceğini ve Mars’ın kolonileştirilmesinde en önemli adımlardan birisinin atılacağını düşünüyor.

Yapılacak bu araştırmayı nasıl değerlendiyorsunuz?

Bir Cevap Yazın