Naylon poşet yerine kese kağıdı kullanımı

0
1440

Kese KağıdıNAYLON POŞET YERİNE KESE KAĞIDI KULLANIMI -ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI AÇIKGÖZ: -”TÜRK GIDA KODEKSİNE GÖRE, GIDA MADDELERİNİN HİJYENİK OLMADAN DÖNÜŞTÜRÜLEN KOYU RENKLİ TORBALARDA TAŞINMASI VE MUHAFAZA EDİLMESİ YASAK”

KAYSERİ (A.A) – Ziraat Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Fahrettin Açıkgöz, Türk Gıda Kodeksine göre, gıda maddelerinin insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturan ve hijyenik olmadan dönüştürülen koyu renkli naylon torbalarda taşınmasının yasak olduğunu hatırlatarak, tüketicilerin naylon poşet kullanımından kaçınması çağrısında bulundu.

Açıkgöz, Türkiye Belediyeler Birliği’nin ülke genelinde siyah poşet kullanımını yasaklamasına rağmen halen bakkal ve pazarlarda siyah naylon torba kullanıldığını, tüketici dernekleri ve yerel yönetimlerin pazar yerlerini denetleyip tüketiciyi kese kağıdı kullanımına yönlendirmesini istediklerini söyledi.

Naylon poşetlerin petrol türevi polietilenden üretildiğini ve sadece yüzde 1’inin geri dönüştüğünü, yüzde 99’nun ise doğada kaldığını kaydeden Açıkgöz, şunları söyledi:

”Poşette yoğurt ve canlı akvaryum balığı bile satın alıyoruz! Onları çanta gibi kullanıyor, evde çıkan çöplerimizi onlara koyuyoruz. Naylon poşetlerin olmadığı bir yaşam düşünmek güç. Ancak, doğanın korunmasına katkıda bulunmak istiyorsak, onları tekrar tekrar kullanarak naylon poşet üretimini azaltmalı, naylon olmayan doğaya dönüşümü olan poşet ve çanta kullanmalıyız.

Geri kazanılamayan plastik poşetler su kaynakları ve çöp sahalarında önemli yer kaplıyor. Özellikle atık maddeden üretilen siyah torbalar, insan sağlığını tehdit ediyor. Genellikle seyyar satıcı ve pazar esnafının kullandığı bu poşetler, pet şişe, kova ve tıbbi atık gibi maddelerin toplanarak tekrar işlenmesiyle üretiliyor.

Atık maddelerin dönüştürülmesi sırasında şeffaflaştırma mümkün olmadığı için koyu tonlarda renklendirme yapılıyor. Türk Gıda Kodeksine göre, gıda maddelerinin hijyenik olmadan dönüştürülen koyu renkli torbalarda taşınması ve muhafaza edilmesi yasak. Siyah renkli naylon torbaların içinde barındırdığı mikroorganizmalar insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmakta. Ancak şeffaf poşetlerden daha ucuz olduğu için esnaf bunları tercih ediyor.”

Bir Cevap Yazın