Nazillide-Incir-Festivali-Duzenleneceka

Nazilli’nin en önemli tarımsal ürünleri arasında yer alan incirin tanıtımı ve bilinirliğinin artırılması için ilk kez uluslararası düzeyde festival yapılacak.

Festivale ev sahipliği yapacak ilçede ilk kez düzenlenecek olan Nazilli 1. Uluslararası İncir Festivali’ne 7 ülkeden katılım olacağını belirten Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, yaptığı basın toplantısı ile festivalin amacını anlattı. Kaymakam Mehmet Okur’un öncülüğünde Kaymakamlık toplantı salonunda düzenlenen basın açıklamasına Nazilli MYO Müdür Yardımcısı Ali Erdinç, Gıda-Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sunay Güler, Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Nilüfer Aşıkoğlu ve Hasköy Muhtarı İyigün Carlat katıldı.

Advertisement

İNCİR AĞASI SEÇİLECEK

Nazilli’de incirin tanıtımı için bu güne kadar festival düzenlenmemesinin eksiklik olduğunu ve bu eksikliği gidermek için festival düzenlenmesi kararını aldıklarını ifade eden Kaymakam Mehmet Okur, “İncir, İlçemiz ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Böyle önemli bir ürünün tanıtımına ve pazar değerinin daha artmasına katkı sağlayacağı kanaatiyle ilçemizde ilk kez Uluslararası düzeyde incir festivali düzenlenmesine karar verilmiştir. Festival komitemizce, ilçemiz için bunun bir eksiklik olduğu düşüncesine varılmıştır. Bu eksikliğin giderilmesi amacıyla Nazilli Kaymakamlığı, Nazilli Belediyesi, ADÜ Nazilli İİBF, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Nazilli Ticaret Odası, Nazilli Ticaret Borsası ve Nazilli Ziraat Odası işbirliğinde bu festival tertiplenmiştir. Türkiye Kuru incir ticaretinin ise yüzde 50’si olan, 2012 yılı üretim sezonu ürünü olarak Nazilli Ticaret Borsamızda 28 bin 935 ton ürün tescili ilçemizde gerçekleşmiştir. Aydın İlimizdeki 108 adet Kuru İncir İşletmesinden 40’ı, 99 adet Kuru İncir Deposundan 20’si ilçemizdedir. İlçemiz kuru incir üretiminin yaklaşık yüzde 25‘i organik üretimdir. Festival programında da üreticilerimiz arasında ‘en iyi incir üreticisi’ yarışması düzenlenecektir. Yarışmaya katılan üreticilerimizin tamamı maddi ve manevi olarak ödüllendirilecektir. Özellikle dereceye giren üreticilerimizi çok değerli hediyeler verilecektir. Yarışmaya katılan ürünler, açık arttırma usulü ile satışa sunulacak ve en yüksek fiyatla alan kişi ‘İncir Ağası’ unvanına sahip olacaktır.”

İHRACAT YAPILAN ÜLKELERDEN TÜCCARLAR GELECEK

Festival kapsamında 7 ülkeden konukların davet edildiğini de ifade eden Okur, “Festivalimizin hem eğitici hem de eğlenceli olması amacıyla 7 ayrı ülkenin halk dansları ekiplerini davet ettik. Ayrıca ilçemizden ihracat yapılan ülkelerdeki işadamlarını da festivalimize davet ettik. Çok sayıda ülkeden, hatta Çin’den bile konuk bekliyoruz. Festival kapsamında düzenlenecek panellerle de incir üreticimizin sorunlarını uzmanlarımızın katılımı ile masaya yatıracağız. Festivalin sonunda ise düzenlenecek halk konserinde ünlü sanatçımız Zara sahne alacak. İlk festivalimizin en iyi ve en yararlı geçmesi için ne gerekiyorsa yaptık. Tüm halkımızı festivalimize davet ediyoruz” dedi.

haber46

Bir Cevap Yazın