Niğde elmanın başkenti olacak

0
1005
Niğde elmanın başkenti olacak
Niğde elmanın başkenti olacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Türkmen, Niğde’nin dikili elma ağacı sayısı bakımından Türkiye’de birinci, elma üretimi açısından da ikinci sırada olduğunu söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Türkmen, Niğde’nin gerek toprak yapısı gerek iklim gerekse coğrafi yapısı ile elma yetiştiriciliği için son derece uygun koşulları taşıdığını ifade etti.

Elmanın kış döneminde Niğde’de olduğu gibi soğuk havaya ihtiyaç duyduğunu, bölgedeki gece ile gündüz arasındaki ısı farkının yüksek olmasının da elmaya farklı bir aroma kazandırdığını belirten Türkmen “İlimizde 50 yıllık ağaçlardan elde edilen Amasya çeşidi var ama bu ağaçlarımız artık ekonomik ömürlerini doldurduğu için gençleştirme ile yeni bahçeler kuruluyor. Ayrıca özellikle ihracata yönelik olan Granny Smith, Gala grubu, Fuji, Red Chief çeşitlerinin yetiştiriciliği yaygın” diye konuştu.

211 bin dekar yarı bodur ve tam bodur elma bahçesinin olduğu Niğde’de geçen sene 320 bin ton elma üretimi yapıldığını aktaran Türkmen, bu yıl da rekoltenin yüzde 10’luk bir artışla 350 bin ton civarında gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.

Niğde elma üretiminde birinci sıraya yükselecek

“Yeni kurulan bahçelerden henüz ürün alınamadı. Bu bahçelerden ürün almaya başladığımızda Niğde üretimde de birinci sıraya yerleşecek” diyen Türkmen, Niğde’nin elma sektörü açısından Türkiye’nin parlayan yıldızı konumunda olduğunu vurguladı.

haber46

Bir Cevap Yazın