Niğde’de çilek üretimi yaygınlaştırılıyor

0
946
Niğde’de çilek üretimi yaygınlaştırılıyor

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Alternatif Tarımsal Ürünlerin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında önemli bir gelir kaynağı olan çilek üretimi yaygınlaştırılıyor.

İl Müdürlüğünün girişimleri ile özel bir firmadan temin edilen 50 Bin adet çilek fidesi, malçı ve damlama sulama sistemleri ile birlikte, Altunhisar İlçesi Yeşilyurt Kasabasından ve Bor İlçesi Bayat köyünden birer çiftçiye beşer dekardan toplam 10 dekar çilek bahçesi tesis ettirildi.
Çilek bahçelerinde incelemelerde bulunan İl Müdürü Murat Türkmen “İl Müdürlüğü olarak çiftçiler için önemli bir gelir kaynağı olan çilek üretimini Niğde’de kısa ve orta vadeli sürede yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade ederek bu doğrultuda özel bir firmadan ücretsiz olarak temin ettikleri 50 Bin adet çilek fidesi, malçı ve damlama sulama sistemi ile iki çiftçiye 5’er dekarlık toplam 10 dekar kapama çilek bahçesi tesis ettik.

Türkmen, Bu çilek üretiminden çiftçilerin her birinin 25 Bin TL civarında gelir elde edeceklerini ve toplamla ise 50 Bin TL civarında tarımsal gelir elde edileceğini ifade etti.

Müdür Türkmen 2014 yılından itibaren Bor ve Altunhisar ilçe arazilerinin birleştiği sınır bölgesinde Bin dekarlık çilek bahçesi kurdurmayı hedeflediklerini söyledi.

haber365

Bir Cevap Yazın