Obeziteye karşı doğal gıdalar yükselecek

0
750
obaziteye-karsi-dogal-gida-etarim.net

Yiyecek sektörüne akıllı kavramını getiren Beneo’nun Ülke Müdürü Paul Van Oostende, “Doğal’ı tanımlayıcı hiçbir düzenleme olmadığından tüketiciler kendi tanımlarını yaratıyorlar.

2030’a kadar dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı aşırı kilolu ya da obez olacak. Günümüzün bilinçli tüketicisi, beslenmeye yönelik gittikçe artan bir farkındalıkla, sağlıklı ve dengeli beslenmelerine katkı sağlayacak ürün arayışında. Bu süreçte daha az yapay bileşenler içeren doğal ürünler önem kazanıyor. Beneo bu arayışa cevap veren bir marka.

Advertisement

Yiyecek sektörüne “akıllı” kavramını getiren Beneo, hem besleyici hem sağlıklı doğal ürünler sunuyor.

DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan Beneo Ülke Müdürü Paul Van Oostende, “Kilo yönetimi paradigmasının endüstri içindeki en önemli trendlerden biri olduğunu net olarak görebiliyoruz. Üreticiler, tüketicilerin sağlıklı kilolarına ulaşıp bunu korumalarına yardımcı olacak yenilikçi çözüm arayışlarını sürdürüyorlar.

Kilo yönetimi kadar önemli bir diğer konu ise doğal bileşenler ve çözümler. ‘Doğal’ı tanımlayıcı hiçbir düzenleme olmadığından tüketiciler kendi tanımlarını yaratıyorlar. Deneyimlerimize göre tüketiciler, doğallığı, basit ve daha az sayıda bileşen içermekle ilişkilendiriyor” diyor.

22-004.jpgVan Oostende’nin dikkat çektiği bir diğer konu da günümüz tüketicisinin yoğun iş temposunda hafta içi yemek yemek için gitgide daha az vakit bulduğu. “Kapsamlı yemek yiyemeyecek kadar meşgul bir hayat tarzıyla yüz yüze olan günümüz tüketicisinin, aynı zamanda besleyici ve sağlıklı gıdalara olan ilgisi de artıyor” diyen Paul Van Oostende, “Bu nedenle besin değeri açısından dengeli atıştırmalıklar çözüm olarak önem kazanıyor” yorumunu yapıyor.

Van Oostende’nin DÜNYA’ya verdiği bilgiler şöyle:

Enerji’den nakliyeye, inşaata kadar tüm sektörler, kaynakları daha etkili kullanmayı sağlayan akıllı ürünler geliştiriyor. Beneo da sağlıklı yaşam için gereken “akıllı gıda bileşenleri” üreten bir firma. Yiyecek sektöründe “akıllı” ne demektir, açıklar mısınız?

Beneo’nun fonksiyonel bileşenleri doğal yollarla elde edilmiş olmalarının yanı sıra teknik, sağlık ve besinsel faydaları bakımından sağlıklı yaşam tarzına katkı sağlayan ürünlerdir. Biz “akıllı” ifadesini, tüketicilere bileşenlerimizle tat ve yapıdan taviz vermeksizin dengeli bir beslenmeye sahip olabileceklerini göstermek için kullanıyoruz.
Örneğin inulin ve oligofruktoz gibi prebiyotik liflerimiz, tavsiye edilen lif oranının karşılanabilmesi için unlu mamuller, tahıl gevrekleri veya süt ürünlerinde tat ve yapıyı etkilemeden rahatça kullanılabiliyor. Çözünür olmaları sebebiyle inulin ve oligofruktoz, diyet lifi kullanımında sıkça rastlanan “yapının dağılması”na neden olmaz. Bu etki tahıl gevreği gibi ürünlerde tüketici tarafından normal karşılansa da yoğurt gibi kremamsı ürünlerde homojen bir yapı aranır. İlaveten, oligofruktoz, hafif tatlı oluşuyla, formülasyondaki şeker miktarının düşürülmesini sağlarken inulin, kremamsı, yağ benzeri bir yapı sağlayarak üründeki yağ miktarının düşürülmesine yardımcı olur. Her iki gıda bileşeni de düşük kalorili olduğundan sağlıklı kiloda kalmaya çalışanlara katkıda bulunur.
Doğallığının yanı sıra faydaları ve uygulamadaki çok yönlülükleri nedeniyle gıda bileşenlerimiz, yiyecek ve içecek üreticileri için akıllı seçimlerdir.

AB, gelecek nesiller için güvenli gıdanın garantisi olan bitkilerin kullanımını kimyasalların yerini alacak şekilde teşvik etmekte. Gelecek nesillerin güvenli gıdası nedir? Sağlıklı gelecek nesiller için en fazla katkıyı yapabilecek bitkiler nelerdir?

2030’a kadar dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı aşırı kilolu ya da obez olacak: Tüketiciler, beslenmeye yönelik gittikçe artan bir farkındalıkla sağlıklı ve dengeli beslenmelerine katkı sağlayacak ürün arayışındalar. Aşırı kilo ve obezitenin dünya çapında yaygınlaşması gibi ürkütücü bir nedenle, gittikçe artan oranda da sağlıklı kiloda kalmaya yardımcı ürün arayışındalar. İlaveten, daha az yapay bileşenler içeren doğal ürünler önem kazanmakta, çünkü tüketiciler bu bileşenleri diğerlerine göre daha güvenli buluyorlar. Sonuç olarak, tüketicilerin arzularını karşılayan ve aynı zamanda obeziteyle mücadeleye yardımcı olan doğal gıdalar, gelecek vadediyor.

Beneo ürünleri hakkında detay verebilir misiniz? Neden sağlıklı?

Beneo bileşenleri, gıda üreticilerine, az şekerli, şekersiz ya da yağsız, lif bakımından zengin, süt bileşeni içermeyen “dairy free” ya da glütensiz, besinsel açıdan optimize edilmiş ve aynı zamanda lezzetli ürünler geliştirme rotası sunmaktadır. Beneo bir adım daha ileri giderek; enerji yönetimi, sindirim, kemik ve diş sağlığını da belirleyici rol oynayabileceği konseptler olarak görmektedir.

Beneo’nun diyet lifleri kanıtlanmış prebiyotiklerdir. Bağırsak florasına yararlı etkileri farklı bilimsel araştırmalarca ispatlanmıştır. Prebiyotik lifler, güçlü bir sindirim sistemi için gerekli bir bakteri olan kalın bağırsaklardaki bifidus bakterilerinin büyüyeceği mikroflora için zemin oluşturur. Diyet lifleri mide ve bağırsaklardan geçerken daha uzun süre doygunluk hissi verir. Ayrıca dışkılama hacmini arttırır ve/veya büyük boşaltım hareketleriyle geçiş zamanını kısaltır. Sağlık için bir başka faydasının yansıması da kandaki kolesterol oranının düşürerek koroner kalp hastalıkları riskini azaltmasıdır. Ayrıca sindirimin daha yavaş gerçekleşmesi kandaki glükoz seviyesini de düzenler.

Beneo ürün portföyündeki prebiyotik lifler, fonksiyonel karbonhidrat olan Palatinose (izomaltuloz), şeker ikamesi isomalt kan şekerinin sağlıklı seviyede tutulmasını sağlayan glisemiği düşük bileşenlerdir. Yüksek glisemik beslenmenin diyabet ve obezite riskini arttırdığını düşünürsek, glisemiği düşük gıda konseptlerinin kişisel enerji ve kilo yönetimine pozitif etkisi görülebilir.

Yeni ürünlerin yararları konusunda insanları nasıl ikna ediyorsunuz?

Beneo Enstitüsü, Beneo Teknoloji Merkezi ve Pazar Araştırma ekibi ile firmamız, müşterilerini ürün geliştirme sürecinin tüm aşamalarında destekliyor.
Beneo Market Insights (Pazar Araştırma) Ekibi sistematik olarak piyasayı ve tüketici trendlerini dünya çapında gözlemliyor. Müşterilerimiz bu piyasa ve trend gözlemlerinden, tüketici araştırmalarından, ürünlerin sağlık faydalarına ilişkin pazarlama fikirlerinden ve bugünün ve yarının tüketici ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak ürün konseptlerinden faydalanıyor.

Beneo -Technology Center ise Beneo’nun uzmanlığını know-how teknik uygulamalarıyla hizmete sunuyor. Beneo-Institute, Beneo bileşenleriyle ilgili fizyoloji ve mevzuat hakkındaki en son bilimsel araştırmalara ve bilgilere ulaşmaya olanak sağlıyor.

Bitki bilim alanındaki önemli Ar-Ge sorunları nelerdir?

Beneo 20 yıldan fazladır bilimsel araştırmalara yatırım yapmış durumda ve sektörün önde gelen uzmanlarıyla çalışmakta. Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımın Avrupa’daki gıda endüstrisi ortalamasının 10 katı durumunda olması, güvenilir bilimsel temellere dayanma taahhüdümüzün göstergesi.
Mevzuat konularındaki sürekli artan bir karmaşa elbette ki sadece Beneo’nun değil gıda endüstrisinin karşılaştığı ana zorluklardan biri. Biz müşterilerimizi bu mevzuat karmaşasında en iyi yolu bulma konusunda da destekliyoruz.

Türkiye’den beklentileriniz neler? Türk müşteriler gerçekten sağlıklı ürünlerin öneminin farkında mı?

Türkiye’deki tüketiciler sağlıklı yiyecekler konusunda eskiye nazaran artan bir farkındalığa sahip. İlaveten, fonksiyonel ürünlere ilginin 2016 yılı sonuna dek ikiye katlanması bekleniyor. Bunun bir nedeni, profesyonel işlerde çalışan kişi sayısının artışıyla gelen yüksek gelir düzeyi ve alım gücüyle katma değerli fonksiyonel yiyeceklere yönelme. Sonuç olarak, insanlar, kendileri için iyi olan yiyecekleri talep etmeye başladılar.

Önümüzdeki yıllarda sektörünüzün ana trendi ne olacak?

Kilo yönetimi paradigmasının endüstri içindeki en önemli trendlerden biri olduğunu net olarak görebiliyoruz. Üreticiler, tüketicilerin sağlıklı kilolarına ulaşıp bunu korumalarına yardımcı olacak yenilikçi çözüm arayışlarını sürdürüyorlar.
Kilo yönetimi kadar önemli bir diğer konu ise doğal bileşenler ve çözümler. “Doğal”ı tanımlayıcı hiçbir düzenleme olmadığından tüketiciler kendi tanımlarını yaratmaktalar. Deneyimlerimize göre tüketiciler, doğallığı, basit ve daha az sayıda bileşen içermekle ilişkilendiriyor.
Son olarak ve bir o kadar önemli bir konu da şu ki; tüketiciler, hafta içinde kapsamlı yemek yiyemeyecek kadar meşgul bir hayat tarzıyla yüz yüzeler. Ama aynı zamanda besleyici ve sağlıklı gıdalara da ilgileri de artıyor. Bu nedenle besin değeri açısından dengeli atıştırmalıklar çözüm olarak önem kazanıyor.

http://www.dunya.com/

Bir Cevap Yazın