Ocak Ayında Çilek Hasadı

0
1585

Kış ortasındaki çileğin kilosu 3,5 liradan bahçede alıcı buluyor.

Yurt genelinde ağır kış şartları hissedilirken, Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Mersin’in Silifke ilçesinde, örtü altında yetiştirilen sıcak yaz günlerinin gözde meyvesi çileğin hasadına başlandı. Kış ortasındaki çileğin kilosu 3,5 liradan bahçede alıcı buluyor.

Önemli bir çilek üretim merkezi olan Silifke ilçesine bağlı Atayurt beldesinin Hal Derneği Başkanı Ali Türer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, örtü altına alınan çileklerin açıkta yetiştirilenlere göre daha erken meyve verdiğini söyledi.

Normal şartlarda mevsimindeyken 1 ile 1,5 liradan satılan çileğin bugünlerde daha bahçedeyken 3,5 liradan alıcı bulduğunu anlatan Türer, özellikle Atayurt başta olmak üzere Arkum ve Atakent beldeleri ile Kurtuluş, Bahçeköy, Sökün, Çeltikçi köylerinde çilek üretiminin sıklıkla yapıldığını vurgulayarak, ”Bu beldelerdeki üreticilerimiz, artık örtü altı çilek yetiştirerek, daha fazla kar edebilmenin yollarını arar hale geldi. Çünkü, örtü altındaki çilek, sıcak yaz günlerindeki çilekten en az iki katı fazla fiyatla alıcı buluyor” dedi.

Yurt genelinde ağır kış koşulları hissedilirken, Silifke ilçesinde hava sıcaklığının iyi gitmesiyle örtü altı üretimin de kolaylaştığını, ısıtma ihtiyacının fazla olmaması nedeniyle maliyetlerin de düştüğünü bildiren Türer, şöyle konuştu:

”Kış ortasında çilek hasat ettiğimizi görenler şaşkınlığını gizleyemiyorlar. Öyle ki, meyveleri gönderdiğimiz diğer illerden bu yönde de olumlu tepkiler alıyoruz. Şu an için sınırlı miktarda hasat edilen ürüne gelen talepleri karşılamakta güçlük çekiyoruz. Ancak bundan sonra yavaş yavaş hasat miktarı artacak ve herkes soğuk kış günlerinde bol bol çilek tüketebilecek.”

-80 BİN TON ÇİLEK HASADI HEDEFLENİYOR-

Bu arada, Silifke Ziraat Odası’nın yaptığı araştırmalara göre, ilçe genelinde mart ayının son günlerinden itibaren çilek bolluğu yaşanacak.

Bu sezon 20 dönüm alandan 80 bin ton çilek hasadının beklendiği ilçede, temmuz ayı sonuna kadar devam edecek hasat boyunca çileğin bir bölümünün yurt içinde pazarlanması, bir bölümünün de başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edilmesi bekleniyor.

Öte yandan, çilek, ilçenin önemli bir istihdam kaynağı olarak dikkati çekiyor. Ekim döneminden hasat sonuna kadar yaklaşık 3 bin aileye geçim kapısı olan çilek, çoğunluğu kadınlardan oluşan binlerce kişinin el emeğinin ardından sofralara ulaşıyor.

İlçe merkezinin yanı sıra Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kahramanmaraş’tan gelen gezici tarım işçileri de çilek bahçelerinde çalışarak, geçimlerini sağlıyorlar.AA

Bir Cevap Yazın