Öğrencilere Süt Dağıtımı Kırklareli Üreticisini Rahatlattı

0
983

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, resmi kurumlarda okuyan 7 milyon öğrenciye süt dağıtılması ile ilgili olarak, “Yapılacak uygulama ile piyasadan günde bin 500 ton süt çekilecek. Bu da üreticileri ve süt piyasasını rahatlatacak” açıklamasını yaptı.

Birlik Başkanı Dermenci, yaptığı açıklamada, okul öncesi ve ilköğretimin ilk 5 sınıfında okuyan çocuklara her gün en az 200 mililitre süt dağıtılacak olmasının üreticiyi büyük ölçüde rahatlatacağını söyledi.

Süt fiyatlarında düşüş beklenmediğini söyleyen Dermenci, “Uygulama ile 7 milyon 500 bin öğrenciye haftada 5 gün olmak üzere günlük bir bardak süt verilecek. Bu da günde bin 500 ton süt demektir. Bu uygulama süt fiyatlarının düşmesini önleyecektir” şeklinde konuştu.

Uygulama ile ülkedeki süt üreticilerini sevindiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e teşekkür eden Dermenci, “Bahar aylarında ülkemizde süt üretimi ciddi bir şekilde artıyor ve bununla birlikte süt fiyatları düşüşe geçiyordu. Yıllardır bu şekilde bir kısır döngü oluşuyordu. Ama ilk defa bu yıl, öğrencilere süt dağıtımı uygulaması ile süt fiyatlarının düşmesi önlenecek. Piyasadan çekilecek günde bin 500 ton süt, süt piyasasını rahatlatacak. Sütün geçen yılki

litre fiyatı 64 kuruşta seyrederken bu yıl 80 kuruş oldu. Devlet, süt tozuna verdiği teşviklerinde süt fiyatlarının yüksek seyretmesini sağladı. Toplum olarak süt üretiyoruz fakat süt tüketmiyoruz. Bu uygulama ile bundan sonraki nesillerimizi teşvik ederek süt içmeyi alışkanlık haline getireceğimizi düşünüyorum. Sadece çocuklar değil, yetişkinler de süt tüketmelidir” dedi.

KAYNAK : http://www.trakyaweb.com

Bir Cevap Yazın