OMÜ’de Domates ve Mısır Tohumları Genetik Olarak Islah Edildi

0
1465

Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü’nce Türkiye’yi Tohum Üretiminde Dışa Bağımlılıktan Kurtarmak Amacıyla Domates ve Mısır Tohumları Genetik Olarak Islah Edildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü’nce Türkiye’yi tohum üretiminde dışa bağımlılıktan kurtarmak amacıyla domates ve Mısır tohumları genetik olarak ıslah edildi.

Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Okumuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır ve domates üretiminde daha fazla ve kaliteli ürün sağlamak amacıyla genetik olarak ıslah edilmiş tohum geliştirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin önemli tarım ülkelerinden biri olduğuna işaret eden Okumuş, tohumda dışa bağımlı olan Türkiye’nin hibrit tohum üretiminde gelişmesi gerektiğini vurguladı.

‘Ülkemizde ithal tohumlar hala etkisini sürdürmekte. Ancak, son yıllarda uygulanan biyoteknolojik yöntemlerle tohum ıslahında hızlı güvenilir ve kaliteli üretim hızla artmaktadır’ diyen Okumuş, yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

‘Üniversite olarak domates ve Mısır tohumu konusunda 3 yıllık süren bir çalışma yaparak bu tohumları genetik olarak ıslah ettik. Karadeniz Bölgesi’nde dönüm başına 500-600 kilo Mısır verimi veren At dişi cinsi Mısır türü üzerinde çalıştık. Genetik olarak ıslah edilerek bu tür dönüm başına 1500 kilogram ürün verimine çıktı. Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü olarak bu alanda ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Amacımız, hem ithalatın önüne geçebilmek hem de yerli tohumlardan yüksek verimli hibrit tohumu üretmek.’

Türkiye’nin yıllık Mısır üretiminin yaklaşık 4 milyon ton olduğunu belirten Okumuş, hibrit olarak genetiği ıslah edilmiş tohumlarla Türkiye’nin Mısır üretiminin önemli ölçüde artacağına dikkat çekti.

Okumuş, OMÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü olarak özellikle hibrit tohum üretimi için anaç geliştirme, hastalıklara dayanıklı ürün geliştirme konusunda çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Tarım sektöründe hızla ilerleme kaydeden tohumculuk sektörünün yakın gelecekte hibrit tohum ihraç edecek duruma gelmesi gerektiğini ifade eden Okumuş, bunun için çalıştıklarını kaydetti.

(MKU-DLK-MTN) – SAMSUN (Anadolu Ajansı)

Haber Kaynağı: Haberler.Com – www.haberler.com

Bir Cevap Yazın