Önümüzdeki altı gün çok riskli

0
937
Onumuzdeki-alti-gun-cok-riskli

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ülkemizin güney, batı ve Marmara bölgelerinin Perşembe gününden itibaren 6 gün süreyle orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığını söyledi. “Zarar orman yangınlarına sebebiyet verenlerden tazmin edilecek” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ 6 GÜN ÇOK RİSKLİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre yurdun güney, batı ve Marmara bölgelerinde Perşembe gününden itibaren 6 gün süreyle orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığını ifade eden Bakan Eroğlu, orman yangınları ile mücadele konusunda kamuoyunun tekrar uyarılması ihtiyacı duyulduğunun altını çizdi. Bu kapsamda orman yangınına ya da kırsal alan yangınına sebebiyet verebilecek her türlü piknik ateşi, anız, artık ve çöplük ateşi yakılmaması gerektiğini vurgulayan Bakan Eroğlu,”Vatandaşlarımızın orman yangınları riski konusunda bilgilendirilmesi ve uyarılması noktasında orman teşkilatına talimat verdim. Diğer yandan orman yangınından haberdar olan vatandaşlarımızın, ALO 177 Orman Yangını İhbar Hattını arayarak orman teşkilatına haber vermesi yangınlara kısa sürede müdahale edilmesi ve söndürülmesi açısından büyük önem arz ediyor.”dedi

ORMAN YANGINLARININ YÜZDE 90′ I İNSAN KAYNAKLI

Orman Genel Müdürlüğü’nce her yıl ortalama 4 bin anız ve kırsal alan yangınına müdahale edildiğini, ayrıca orman yangınlarının yüzde 90’ının insan hatasından kaynaklandığını ifade eden Eroğlu, “Özellikle rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda çıkan anız ve kırsal alan yangınları bazen ormanlarla birlikte yerleşim yerlerini, köyleri, tatil sitelerini de tehdit etmektedir. Bu yüzden hava şartlarının yangına sebep olduğu, özellikle rüzgarın şiddetli ve nisbi nemin düşük olduğu günlerde anız yakılmaması, orman içerisinde ve yakın yerlerde vatandaşlarımızın ateşle ilgili faaliyetlerden uzak durmaları gerekmektedir” diye konuştu.

VALİLİKLER UYARILDI

Açıklamada, Bakanlık tarafından orman yangınlarına sebebiyet verenlerle ilgili valiliklere genelge gönderildiği de bildirilirken “orman yangınlarına sebebiyet verenlerin tespit edilerek kanunda öngörülen cezai müeyyidelerin uygulanacağı ve meydana gelen zararın kendilerinden tazmin edileceği kaydedildi..

haber365

Bir Cevap Yazın