Ordu’da Fındık Hasadı Başladı

0
988
Ordu’da Fındık Hasadı Başladı

ORDU (İHA) – Türkiye’de en fazla fındığın üretildiği Ordu’da üreticiler bahçelere girerek fındık toplamaya başladılar. Fındık hasadına Ordu’da ilk olarak Saraycık beldesinde başlayan üreticiler, yeni fındık sezonuna umutla girdiler. Fındık üreticisi Recai Başar, fındıktan bu seneki beklentilerinin, rekoltenin az olmasından dolayı fiyatının yüksek olması olduğunu söyledi.

Recai Başar, fındık bahçelerinde 16 yaşından küçük çocukların çalıştırılmasına karşı olduğu ifade ederek, “Allah’a hamdolsun ki 2013 fındık hasadına başladık. İnşallah iyi olur. Halkımıza ve ülkemize hayırlara vesile olur. İlimize Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden tarım işçileri geliyor. 16 yaşın altındaki çocuklara fındık toplatmak yasak olduğu için çalıştırmıyoruz ve çalıştırılmasını da istemiyoruz. Onun için tüm fındık üreticilerimizden çocuk işçi çalıştırmamalarını istiyoruz. Rekoltenin düşük olmasından dolayı fiyatların iyi olmasını bekliyoruz” dedi.

Advertisement

Batman’dan Ordu’ya 4 yıldır fındık toplamaya gelen işçi Cenk Araz, Batman’da iş olmadığı için her yıl ailesiyle beraber Ordu’ya fındık toplamaya geldiklerini belirterek, “4-5 yıldır ailemiz ile birlikte fındık toplamaya geliyoruz. Artık Ordulu olduk. Fındık işinden de anlıyoruz. Batman’da iş olmadığı için buraya geliyoruz. Evimize ekmek parası götürmek için” şeklinde konuştu.

Üretici Recai Başar’ın fındığını toplamak için, Batman’dan fındık işçilerini getiren Niyazi Basık ise, “Ben bu ekibin başında severek geliyorum. Zor, orada para yok demiyorum. Her sene geliyoruz. Biz buraya gelmeyi seviyoruz. Ekibimiz ve bahçemiz aynı oluyor. Her sene buraya geliyoruz. 25 gün kalıyoruz memlekete çalışmaya gidiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Gıda Tarım

Bir Cevap Yazın