Ordulu fındık üreticilerinin “don” korkusu

0
840
Ordulu fındık üreticilerinin “don” korkusu

Ordu Valiliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından il genelinde don uyarısında bulunulmasının ardından fındık üreticileri sabaha kadar bahçelerinde saman ve odun yakarak ‘dumanlama’ yöntemiyle ürünlerini don tehlikesine karşı korumaya çalışıyor.

Bölgede don uyarısının yapılmasının ardından fındık üreticileri farklı yöntemler deneyerek ürünlerinin zarar görmemesi için ellerinden geleni yapıyor.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Musa Sağlam, fındık üreticilerinin dona karşı aldığı önlemlerin yerinde ve doğru olduğunu söyledi.

Fındıklarına sahip çıkan ve ürünlerini kollayan üreticileri tebrik eden Sağlam, üreticilerin don uyarılarını dikkate alarak hemen bahçelerine koştuklarını, gece geç saatlere kadar uykusuz kalarak bir çaba içine girdiklerini söyledi.

İl genelinde bazı üreticiler gece saat 01.00 ile 03.00 arasında bahçelerinde saman ve odun yakarak ”dumanlama” yöntemiyle ürünlerini dona karşı korumaya çalışıyor.

Perşembe’nin Efirli köyünde yaşayan üreticilerden İsmail Kütük, don olaylarına karşı ürünü korumak için sabaha kadar bahçelerinde saman ve odun parçaları yaktıklarını belirtti.

Fındık üreticisi Sabri Kaya ise tek geçim kaynakları olan fındığı dondan korumak için ellerinden geleni yaptıklarını, uykusuz kalmalarına rağmen aynı uygulamayı bir süre daha devam ettireceklerini ifade etti.

AA

Bir Cevap Yazın