Organik bala talep artıyor

0
1016
Organik bala talep artıyor

Rize’de geçen yıl 15 ton üretilen ve yüksek fiyata rağmen kısa sürede tükenen organik balda bu yılki hedefin, 20 ton olduğu bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut, organik arıcılığın, geleneksel yöntemlerle tarım yapılan bölgeden en az 3 kilometre uzakta, ilaç ve gübre gibi kimyasalların kullanılmadığı yerlerde yapılması gerektiğini belirtti.

Sertifikalı arıcılar tarafından yapılan organik arıcılıkta, bal ve diğer arı ürünlerinin, suni besleme ve kimyasal ilaçlamaya başvurulmadan, doğal ürünlerle üretildiğini ifade eden Bulut, bu ürünlere talebin gün geçtikçe arttığını vurguladı.

Rize’de 2 bin 600 işletmede 88 bin 297 koloni ile arıcılık faaliyetlerinin yürütüldüğünü anlatan Bulut, geçen yıl yaklaşık 218 işletmede kara kovan balı üretildiğini söyledi. Organik aracılık faaliyetleri kapsamında Rize’de 2012 yılı sonu itibarıyla 43 işletmede bin 568 kolonide toplam 15 ton organik bal üretimi gerçekleştirildiğini kaydeden Bulut, 2013 yılı hasat döneminde yaklaşık 20 ton organik bal üretimi hedeflediklerini söyledi.

Bulut, çok fazla talep gören organik balın kilogramının, üretildiği bölgelere göre 150 ile 500 lira arasında değiştiğini ifade etti.

Arıcı Zekeriya Ambar ise, 10 yıldan beri organik arıcılık yaptığını anlatarak, organik arıcılığın zor bir iş olduğunu ve bu işi doğanın zor şartlarında yapmanın biraz eziyetli olduğunu belirtti. Ambar, organik bal siparişlerine cevap veremediklerini de sözlerine ekledi.

http://www.tarimtv.gov.tr/

Bir Cevap Yazın